blog

Villa Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Villa Bahçe Tasarımı

Bahçeler, insanların tarih boyunca gelecek kuşaklara aktardıkları sembollerin özgün değerlerle buluşturularak biçimlendirildiği işlevsel ve mimari değere sahip olan alanlardır. Özellikle millet olarak bahçelere çok fazla önem verildiğinden evlere yakın olarak tasarlanan bahçelerde kültürel, coğrafi, felsefi ve dini objelere yer verilmektedir.

Bahçe tasarımında genel bir değerlendirme yapıldığında işlevsel ve mimari açıdan bir birinden farklı tasarımlar yer aldığını görmekteyiz. Özellikle, evlerin, villa ve konakların bahçe tasarımı yapılırken mimari ile bütünleşen unsurların bahçe tasarımında kullanıldığını görmekteyiz.

Villa bahçe tasarımı yapılırken çevre düzenlemesinin en iyi şekilde yapılması ve tasarımda kullanılacak olan unsurların doğa ile uyumlu olması son derece büyük öneme sahiptir. Doğa ile uyum halinde olacak şekilde tasarımı yapılan bahçeler, doğaya saygı ve doğaya en az müdahale yaparak tasarımı oluşturmayı esas alan yaklaşımdır.

Bahçe tasarımında kullanılacak olan tarz daha sade olduğu zaman daha doğal bir görüntü elde edileceğinden dolayı abartıdan ve doğallıktan uzak olmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Villa Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Villa Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bahçe Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Bahçe tasarımı yapılırken en fazla dikkat edilmesi gereken unsur tasarımı yapılacak olan bahçenin evin tasarımında kullanılan üslubu en güzel şekilde yansıtabilmesidir. Böylece iç mekân ve dış mekân tasarımı arasında bütünlük sağlanmış olacak ve görsel açıdan şık ve modern bir görünüm yakalanmış olacaktır.

Dış mekânda yapılan bahçe tasarımında arazinin genel konumuna ve eğimine dikkat edildiği takdirde tasarımda başarı sağlanmış olacaktır. Bahçe tasarımı yapılırken evin genel görünümü ile bütünlük sağlandığında açık alanda da ev rahatlığı ve konforu sağlanmaktadır. Bahçe ile bina arasındaki bağlantı oluşturulurken, ideal bir görünüm sağlayabilmek için bu alanların tasarımında kullanılan unsurlar özenle seçilmelidir.

Bahçe zemininde en ideal görünümü sağlayabilmek için hangi bölgenin doğal toprak olarak bırakılması gerektiğine önceden karar vererek eve yakın olan alanlarda mozaik, taş ve benzeri malzemeler kullanılarak şık bir bahçe zemini oluşturabilirsiniz.

Villa Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Villa Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bahçe Tasarımında Kullanılacak Olan Ağaç ve Bitki Seçimi

Bahçe tasarımında kültürümüzde kutsal bir değere sahip olan ağaçlara yer vererek bahçenize kişilik kazandırabilirsiniz. Bahçe tasarımında kullanacağınız ağaç ve diğer bitkiler gölge, koku ve renk özelliklerine göre tercih edildiği takdirde şık ve modern görünüme sahip bir bahçe ortaya çıkacaktır. Bahçe tasarımında kullanılan çiçekler evin rengine uyumlu olduğu takdirde görsel bir ahenk oluşturulmuş olacaktır. Bu nedenle tasarımda yer alan çiçeklerin renkleri karmaşıklığa sebep olmayacak şekilde hoş görünüm sağlayan tonlardan seçilmelidir.

Bahçe tasarımında kullanılacak olan bitki ve ağaçların doğru şekilde konumlandırılması göze hitap edebilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle tasarımda kullanılan bütün unsurların simetri açısından doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir. Ayrıca bahçe tasarımında kullanacağınız ağaçları simetrik olarak bahçenizin etrafına konumlandırdığınız takdirde hem dışarıdaki insanların bahçenizi görmesini engellemiş olacaksınız hem de görsel açıdan bahçenizin daha estetik ve doğal görünüm kazanmasını sağlamış olacaksınız.

Villa Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Villa Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bahçe Tasarımında Suyun Yeri

İnsan hayatında hayati öneme sahip olan su doğallığın ve berrak görünümün en güzel simgesi olarak bilinmektedir. Dolayısıyla eski çağlardan beri bahçelerde suya yer verilmiştir. Bahçe tasarımında su, hareketli veya durgun olarak mutlaka kullanılmıştır. Bahçe tasarımında bahçenin kapladığı alanın genişliğine uygun olacak şekilde küçük ya da büyük havuza mutlaka yer verilmelidir.

Bahçelerinde daha doğal bir görünüm elde etmek isteyenler küçük bir dere görünümü oluşturarak bahçesine doğal ve hoş bir görünüm kazandırabilmektedir. Bunun dışında bahçe tasarımında kullanılacak olan dekoratif görünümlü bir çeşme, mükemmel bir atmosfer oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir