blog

Lüks Restoran Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Lüks Restoran Tasarımı  

Lüks bir restoran tasarımı yapabilmek için birçok detaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Restoran dekorasyonu doğru şekilde yapıldığı takdirde işletmeniz size daha fazla gelir getirecek ve daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle restoran açmak için bir yer belirleyerek müşterilerinize kendilerini rahat ve huzurlu bir ortamda hissetmelerini sağlamanız gerekmektedir. Çünkü restoranlar insanların keyifli vakit geçirmek için geldikleri mekânlardır. Eğer onlara bu imkânı sunamazsanız ikinci bir defa sizi tercih etmek istemeyeceklerdir.

İşletmenizde çok farklı lezzetlere yer verseniz bile, bu hizmetin verildiği ortam olan restoranınızın tasarımı müşterilerde yeme isteği uyandırmıyorsa hedeflediğiniz müşteri sayısına asla ulaşamayacaksınız. Bu nedenle yapmış olduğunuz restoran tasarımında müşterilerinizin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Her restoranın kendi karakterini yansıtan yani kendine özgü olan konsepti bulunmaktadır. İlk olarak restoranınızda nasıl bir mimari çizgi oluşturmak istediğinizi önceden belirlemeniz ve dekorasyonda kullanacağınız unsurları bu tarzı en güzel şekilde yansıtabilecek olan unsurlardan oluşturmanız gerekmektedir. Böylece restoran tasarımında bütünlük sağlanmış olacağından ferah ve huzur veren bir görünüm yakalanmış olacaktır. Lüks bir restoran tasarımı nasıl olmalı ve tasarımda hangi detaylara dikkat etmeli sorularının cevaplarını şu şekilde özetleyebiliriz.

Lüks Restoran Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Lüks Restoran Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

1.Lüks Restoran Tasarımında Renk Seçimi

Yapılan araştırmalar renklerin insan beyni ve psikolojisi üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle özellikle yeme içme hizmeti veren restoranların tasarımında kullanılan renkler insanlar üzerinde yeme içme isteği uyandırabilecek özelliklere sahip olan renklerden seçilmelidir. Özellikle bu sektörde dekorasyonda kullanılması önerilen renkleri başında kırmızı gelmektedir.

Dünya çapında ünlü olan firmaları incelediğimizde logolarında kırmızıya ağırlık verdiklerini görmekteyiz. Lüks restoran tasarımlarında kullanılan renklerin birbiri ile uyumu şık ve modern bir görünüm oluşturmak açısından büyük önem arz etmektedir. Dekorasyonda kullanılan mobilyalar duvar ve zemin rengi ile uyum sağlayabilecek özellikte seçildiği takdirde mobilyanın tasarımı kendini gösterecek ve hoş bir atmosfer yakalanmış olacaktır. Restoran tasarımında renk seçimi yapılırken müşterileriniz üzerindeki psikolojik etkileri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Lüks Restoran Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Lüks Restoran Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

2-Lüks Restoran Tasarımında Dekorun Önemi

Bir iç mekânda süsleme ve döşeme amacıyla kullanılan unsurların tümüne dekor adı verilir. Restoranınızı müşterilerinizin beklentilerine en güzel şekilde cevap verebilecek nitelikte dekore etmek için hangi dekorasyon unsurlarının ortama uygun olacağını iyi bir şekilde belirlemiş olmalısınız. Dekorasyonda kullanılacak olan unsurlar özenle seçilip lüks ve modern çizgiler ile tasarlanan unsurlara yer vermeniz işletmenin devamlılığı ve başarısı açısından büyük etkiye sahiptir.

Dekorun belirlenmesinde müşteri kitlesinin zevk ve tercihleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle konsept belirlenmeden önce hangi kitleye hizmet vermeyi amaçladığınızı mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Lüks Restoran Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Lüks Restoran Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

3-Lüks Restoran Tasarımında Aydınlatma Unsurlarının Önemi

Lüks restoran tasarımında kullanılan aydınlatma unsuru iç tasarımın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle lüks restoranların mimari planlaması yapılırken mutlaka aydınlatma unsuru göz önünde bulundurulmalıdır. Restoran tasarımında kullanılan aydınlatma unsuru mekânın atmosferine direk olarak etki ettiğinden dolayı müşteriler üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Aydınlatma unsurlarını mekânda vurgulamak istediğiniz bölüme göre çok farklı unsurlar kullanarak oluşturabilirsiniz. Ya da tasarımı tamamlaması açısından dekoratif aydınlatma unsurlarına tasarımda yer vererek restoranınıza modern ve şık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Dekorasyonda kullanılan bu yapay aydınlatma sistemlerinin yanında doğal güneş ışığının mekâna en güzel şekilde girebilmesi için imkân oluşturarak tasarruf sağlanacağı gibi aydınlık bir ortam da oluşturmak mümkün olacaktır. Restoranların tasarımlarında genellikle LED filament lambalar, sarkıtlar, avizeler, duvar aplikleri, spot lambalar ve lineer aydınlatmalar kullanılmaktadır. bu aydınlatma unsurlarından restoranınızın genel yapısına en uygun olanının seçmeniz gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir