blog

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Fikirleri

Evde olduğunuz zamanın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz salonlarınız misafirlerinizi ağırladığınız oda olmasıyla da özen gösterilmesi gereken alandır. Her ev sahibi kendi evinin salonunu güzel bir şekilde dekore etmek ister. Çünkü sadece kendileri için değil aynı zamanda misafirleri içinde göze hoş gelen bölümler oluşturmak ister.

Salon dekorasyonu konusunda en kolay ve elverişli olan ise dikdörtgen salonlardır. Elbette ki dikdörtgenden kastımız eni boyu bir olan salonlar. Yani bir tarafı çok kısa bir tarafı çok uzun olan salonlar her zaman dekorasyonu zor olan salonlardır.

Salon dekorasyonuna başlarken öncelikli olarak renk skalasına dikkat etmek gerekiyor. Çok koyu renk salonun karanlık olmasına neden olacaktır. Bunun için koyu bir renk seçmek yerine bir renk skalası oluşturmak gerekiyor. Elbette ki bu durumun tam tersinin de olması gerekiyor. Yani açık ve parlak bir salonda çirkin bir görüntü oluşturabilir. Dikdörtgen salon dekorasyonunda en çok öne çıkan derinlik algısı verme fikridir. Eğer salonunuz dar ise bu durumda yerden yansıtmalı olan sıcak renkler tercih edilmelidir. Yerden aydınlatma kullanmanız durumunda ise odaya büyümüş hissi verecektir.

Ev dekorasyonu yaparken salonu çok ayrı düşünmek gerekiyor. Bunun için bu alanı iki farklı oda gibi düşünüp o şekilde döşemeniz gerekebilir. Yani bir tarafta farklı bir odak nokta diğer tarafta ise farklı bir odak nokta belirleyerek eşyaların bu merkezler etrafında dağıtılması gerekiyor. Ayırdığınız bölümleri ise 1 taraf yemek odası diğer taraf ise oturma odası şeklinde olmalıdır. Ancak isterseniz kendi zevkiniz doğrultusunda salonu bir bütün olarak da değerlendirebilir ve dekore edebilirsiniz.

Salon her zaman dikkat çeken en güzel yerlerin başında olması gerekiyor. Bu alanı ne kadar güzel bir hale dönüştürebilirseniz hem kendiniz hem de misafirleriniz için şık bir hale dönüştürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir