blog

Dar ve Uzun Görünüme Sahip Olan Salonlarda Dekorasyon Fikirleri

Son zamanlarda daha fazla odayı barındıran daireler tasarlanmaktadır. Alandan tasarruf sağlanması için salonlar bazen dar ve uzun şekilde tasarlanmaktadır. Bu şekilde tasarlanan salonların daha ferah kullanımını sağlamak için doğru şekilde dekorasyonunun yapılması çok önemlidir. Normal standartlara göre tasarlanan salonlarda kullanılabileceğimi mobilyaları dar ve uzun salonlarda kullanmamız çok doğru bir tercih olmayacaktır. Bu salonlarda tercih edilmesi uygun olan mobilya türleri köşe takımları, L koltuklar, kanepeler, sedir veya bu salonlar için özel olarak tasarlanabilecek mobilyalar tercih edilmesi uygun olan mobilyalar arasında gelmektedir. Bu tür mobilyaların kullanımı kolay olduğu gibi yer kaplamamaları yönüyle de dar ve uzun görünüme sahip olan salonlarda hem alandan tasarruf sağlanacak hem de salonunuz en doğru şekilde dizayn edilecektir. Salonda kullanılacak olan masanın büyüklüğü ve kullanılan malzeme de dekorasyona etki eden faktörler arasında yer alır. Fazla alan kaplamayan bir cam masa tercihi bu salonlarda yapılabilecek olan en doğru masa tercihi olacaktır. Çünkü cam bulunduğu ortama ferahlık veren bir malzeme türüdür. Bu nedenle dar olan salonunuza hem farklı bir tar katmış olacak hem de alandan tasarruf sağlamış olacaksınız.

Dar ve uzun salonlarda mobilyaların ve diğer aksesuarların yerleşimi pencerenin konumuna göre yapılmalıdır.

Dar ve uzun olarak tasarlanan salonlarda kullanılabilecek alan uzun olduğu için salonun her tarafını koltuklarla doldurmak yerine iki bölüme ayırarak salonumuza daha işlevsel bir hal kazandırmış oluruz. Bazı salonların tasarımı girintili çıkıntılı bir şekilde yapılmaktadır. Eğer bu şekilde dizayn edilmiş ise ve salonun iki ucu eşit değilse diğerine göre daha dar ise dar olan uç yemek odası olarak dizayn edilebilir. Böylece salondan elde edilecek olan fayda daha fazla olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ev Dekorasyonu

Kanepeler geniş olan duvara yerleştirilmişse kısa duvar da televizyon ünitesi için uygun bir alan olacaktır. Duvar rengi ile uyumlu olacak şekilde seçilecek olan kanepeler karşı karşıya yerleştirilmelidir. Açık renkler tercih edildiği takdirde mekâna daha ferah bir hava katılacağından dar olan salonlarda açık tonlar tercih edilmelidir. Dar ve uzun salonlarda mobilya tercihi yaparken hem çok yer kaplamamasına hem de fonksiyonel ürünle olmasına dikkat edilmelidir. Bu salonlarda alan dar olduğu için sayıca da fazla mobilya kullanmaktan uzak durulmalı. Bunun yerine az ama işimize yarayacak ölçüde olmasına özen gösterilmelidir.

Dar ve uzun alana sahip olan salonlarda sehpa kullanmak çok yerinde bir tercih olmayacaktır. Ortada yeteri kadar alan bulunmadığından dolayı sehpa kullanımı mekânı daha da daraltacak ve kişinin hareket etmesini engelleyecektir. Mutlaka sehpa olmadığı için salonunuzda bir boşluk duyacaksınız bu boşluğu gidermenin en güzel yolu salonunu için yapılacak olan doğru halı tercihidir. Göz yormayan ve mobilyalarla uyum halinde olan bir halı sehpanın yokluğunu ortadan kaldırdığı gibi salonunuza farklı bir hava katmaya yardımcı olacaktır.

Dar ve uzun salonlarda mobilya tercihi ve yerleşimi sağlandıktan sonra geriye boş kalan duvarları kendi zevk ve tercihlerimize göre doldurmak olacaktır. Bu alanlara dekorasyonda kullanılan diğer unsurlar göz önünde bulundurularak uygun olan tablo ayna ve benzeri objeler yerleştirilebilir.

Dar ve uzun salonların dekorasyonu yapılırken bir tarafa bir köşe takımı yerleştirilip diğer taraf yürüme alanı olarak bırakıldığı takdirde kişinin daha rahat hareket edeceği bir ortam oluşturulmuş olacaktır. Bir salon dekorasyonunda gereksiz yere eşya kullanımı ve fazladan alınan mobilyalar alanı daraltmakla kalmaz sizin o ortamda rahat nefes almanızı da engel olur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir