Bina Dış Cephe TasarımıBina Dış Cephe Yapımı

Dış cephe dekorasyonu, yaşadığınızın evin görünümünde çok büyük etkiye sahiptir. Evinize gelen konuklarınız ya da çalışma alanınızı ziyaret eden müşterilerinizin ilk gözüne çarpacak olan detay şüphesiz yapının dış cephesinin ne şekilde tasarlandığı olacaktır. Mükemmel bir şekilde dış cephe tasarımı yapılan eviniz estetik bir görünüm kazanacaktır.  Dış cephe dekorasyonu ile görsel bir değer kazanacak olan yapı aynı zamanda kullanıcısına birçok yarar sağlamaktadır. Dolayısıyla dış cephe dekorasyonu o yapının dış görünümünü büyük oranda değiştirmektedir. Dış cephe kaplamaları yapıda ısı, ses ve su yalıtımı sağlayarak, binayı olumsuz iklim şartlarından korur. Bu faydalarının yanında binanın dışa bakan yüzünü oluşturur.

Dış cephe tasarımlarında iyi bir iş çıkarmak için gerekli olan geniş bir bakış açısına sahip olmaktır. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerin kullanılmasıyla birlikte bu geniş bakış açısıyla planlanılan noktaya gelinecektir. Tamamen müşterilerimizin zevk ve hayal dünyalarını en güzel şekilde tasarımlarımıza aktarmayı amaçlıyoruz. Birbirinden farklı renk ve desende ürün çeşidi sunarak yapınıza en uygun olanı ve sizi en güzel şekilde yansıtabilecek olan doğru ürünü tasarımlarımızda kullanıyoruz.

Değişik yalıtım malzemeleri kullanılarak yapıların iç ve dış cephelerinin mimari yeteneklere sahip kişiler tarafından giydirilmesine cephe tasarımı adı verilir. Dış cephe tasarımlarında amaç binaya estetik ve görsel bir değer kazandırılmasının yanında iklim ve hava şartlarının olumsuzluğu karşısında ısı yalıtımının sağlanabilmesidir.

Bina Dış Cephe Tasarımı Yapan Firmalar

Özellikle kış aylarının soğuk geçtiği bölgelerde dış cephe tasarımlarında ısı yalıtımının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.  Böylelikle yapı için hem ısı yalıtımı sağlanmış olacak hem de yaşam alanınız dekoratif ve estetik mimari kimlik kazanmış olacaktır.  Dış cephe tasarımları ile ısı ve su yalıtımı sağlanarak yapının ömrünün uzatılması hedeflenir. Dış cephe kaplamalarında yapının bulunduğu bölgenin iklim özellikleri malzeme seçiminde etkili olmuştur. Malzeme seçimini etkileyen bir başka unsur da yapının tasarım özelliklerine uyum sağlayabilmesidir. Bir yapının dışa bakan yüzü yani dış cephesi yaşadığımız yeri yansıtır.

Dış görünüm bir insan için olduğu gibi bir yapı içinde fikir vermektedir. Bu nedenle en güzel şekilde tasarlanan yapıların dış cephesi insanlara yaşadığınız ya da çalıştığınız yapı hakkında bilgi verir. Bir binanın dış cephesinin göze hitap edebilecek oranda uyum içerisinde olması çok önemlidir. Kısacası insanda kıyafet ne kadar büyük öneme sahipse bir yapıda da dış cephe kaplaması aynı oranda öneme sahiptir. Nasıl ki insanların kıyafetleri onun kişiliği hakkında bilgi veriyor ise yapıların dış cephelerinin tasarımı da o binada yaşayanların zevk ve hayallerini yansıtmaktadır.

Bina Dış Cephe Tasarımı Modelleri

Dış cephe tasarımı yapılırken farklı uygulamalara imza atılabilmektedir. Ancak ilk olarak odaklanılması gereken yapının genel konsepti konusunda olmak zorundadır. Eğer siz sadece ısı yalıtımına odaklanırsanız o zaman seçeceğiniz renklerden tutunda yapacağınız uygulamalara varıncaya kadar pek çok konuya yeterince dikkat kesilemezsiniz.

Türkiye’de birçok yapının eski usul bir şekilde dış cephe kaplaması yapmış olduğundan dolayı genelde yapılar birbirinin aynısı gibi görünürler. Birbiri arasındaki tek değişiklik ise bu yapıların renkleri konusunda olmuştur.

Biz Uç İç Mimarlık olarak başladığımız cephe kaplama uygulamalarında öncelikli olarak çalışmanın tamamlandığında nasıl bir sonuç ortaya çıkarılması istendiğine odaklanırız. Bunun içinde uç boyutlu bir çizim gerçekleştirilerek binanın bitmiş halinin görüntülenmesini sağlarız. Bu aşamada seçilecek olan renklerin belirlenmesi ve yapının kaplama sonrasında nasıl bir dekorasyona sahip olmasının istendiğinin kararı da verilecektir.

Dış cephe kaplama yapılar için her ne kadar pahalı gibi görülüyor olsa da bunun geri dönüşümünü göz önünde bulundurduğunuzda ciddi bir kazanç sağlayacağınızı da unutmamanız gerekir.