blog

1+1 Dairelerde Dekorasyon Fikirleri

Gün geçtikçe insanlar yalnızlaşıp tek başına yaşamayı tercih etmektedir. Daha çok 1+1 daireler hem ekonomik açıdan hem de temizliğinin kolay olması bakımından sıkça tercih edilen daireler arasında yer almaktadır.

Daha geniş ve oda sayısı çok olan dairelere oranla dekorasyonu oldukça farklı olan 1+1 dairelerin tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Daha küçük bir alana sahip olmaları nedeniyle alanı olduğundan daha geniş ve ferah göstermek tabii ki elinizde. Alanın daha ferah ve kullanılabilir olmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken birden fazla unsur bulunmaktadır. Bunlardan neredeyse en önemlisi yaşam alanımızda kullanılacak olan renklerin doğru şekilde tercih edilmesidir. Zaten dar bir alana sahip olan 1+1 dairelerde koyu renklerden mümkün olduğunca uzak durmalı bunun yerine daha ferah aydınlık etki yaratacak olan açık renklere yer verilmesi gerekir.

Dekorasyonda kullanılacak olan mobilyalar geniş alan kaplamayan daha fonksiyonel ürünlerden seçilmelidir. Böylece göz yoran gereksiz kalabalık ortadan kalkmış olacaktır. Aynı zamanda görsel açıdan da huzur veren ferah bir yaşam alanı oluşturulmuş olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Daire Dekorasyonu

1+1 dairelerde bazen mutfak ayrı olsa da çoğunlukla mutfak ve oda birleştirilmiştir. Bundaki amaç dar olan alanı daha kullanışlı hale getirmektir. Mutfağın açık olması 1+1 dairelerde birçok yönden kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Fakat açık mutfak dekorasyonunda bir iç mimarın yardımına mutlaka ihtiyaç duyulur. Böylece dar olan yaşam alanınız en güzel şekilde değerlendirilip daha kullanışlı sonuçlar elde edilmiş olacaktır.

1+1 dairelerde dekorasyon yapılırken az ama fonksiyonel yani öz eşya anlayışı benimsenmelidir. Yaşam alanınızı gereksiz eşyalarla doldurmak yerine işinize yarayan ve az yer kaplayan unsurları tercih etmeniz hem evdeki düzeni sağlamak açısından önemlidir hem de alan olarak dar olan yaşam alanınızda nefes almanıza yardımcı olacaktır.

Yaşam alanımızda yapacağımız dekorasyonda dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur da tasarımı bir bütün olarak ele almak ve bu yönde adımlar atmaktır. Böylelikle daha güzel sonuçlar elde edilecektir.

1+1 dairelerin dekorasyonu yapılırken yaşamımızda en fazla yere sahip olan mutfak tasarımına fazlasıyla önem verilmelidir. Mutfakta alanı daha kullanışlı hale getirmek amacıyla kullanılan bir unsur da mutfak adasıdır. Hem işlevsel olması yönünden hem de görsel bir bütünlük oluşturması nedeniyle dekorasyonda sıklıkla yer verilmektedir.

Yatak odası günün yorgunluğunu atmanızı sağlayacak rahat bir uyku imkânı sunacak olan ferah bir ortam olmalıdır. Bunun için mümkün olduğunca göz yormayan bir oda tasarlanmalı. Fonksiyonel ve az yer kaplayan dolap ve mobilya tercihi bu anlamda büyük etkiye sahiptir. Yatak odasında tercih edilecek olan dolaplar açık renkli ve kulpsuz olmalı böylelikle dingin ve huzurlu bir dekorasyon sağlanmış olacaktır. Dar alanlarda tercih edilebilecek sürgü kapaklı dolaplar bu konuda tercih edilmesi gereken bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Tavan ve dolap birleşim yerlerinde led ışık kullanarak sağlanan aydınlatma odaya farklı bir hava katacağından dar alana sahip olan yatak odalarında mutlaka tercih edilmesi gereken bir aydınlatma unsurudur.

1+1 Dairelerde Dekorasyon Fikirleri

1+1 daire dekorasyonunda televizyon ve kullanılacak olan televizyon ünitesi fonksiyonel bir yapıya sahip olduğu kadar fazla yer kaplamaması yönüyle büyük önem taşıyan bir unsurdur. Dekorasyonda ahşaba yer verilmesi de ortamın sıcak ve doğal bir görünüme sahip olması açısından oldukça önemlidir.  Kullanıldığı her yere yakışan ahşap yaşa alanlarına doğal bir sıcaklık katmakla beraber sağlığa olan olumlu etkisi nedeniyle de sıkça tercih edilen bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir