blog

Yatak Odası Dekorasyonu

İnsanların hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için düzenli uykuya ihtiyaçları vardır. Düzensiz uyku sebebiyle yaşanan sağlık sorunları çok fazladır. Uyuduğumuz ve günümüzün büyük kısmını geçirdiğimiz yatak odalarıdır. Bir yatak odasından beklenen dinlenerek uyanabilmek ve kişinin üzerindeki yorgunluğu atabilmesine yardımcı olmasıdır. Yeni güne enerji dolu uyanmak ve dinlenmiş bir vücutla güne merhaba diyebilmek için yatak odasının dekorasyonu çok önemlidir. Yatak odasının istenilen rahatlık ve konforu sunmasındaki en önemli unsur yatak odasında kullanılan renklerdir. Yapılan araştırmalara göre açık renklerin kullanıldığı bir yatak odasında uyanmak insanlara her açıdan yarar sağlamaktadır.

Romantik Yatak Odası Tasarımı

Dikkat ederseniz koyu renkli mobilyaların kullanıldığı yatak odalarında uyuyan insanlar sabahları kalkmakta zorlanmakta ve uykusunu alamamaktadır. Bu nedenle yatak odalarında beyaz, su yeşili, açık mavi gibi açık tonlara yer verilip yatak odalarımız daha ferah hale getirilmelidir.

İlginizi çekebilir : Ev dekorasyon iç mimar

Yatak odasının dekorasyonunda kullanılan bütün renkler uyum içinde olmalıdır. Duvar rengi, perde, halı ve yatak odasının dekorasyonunda kullanılan bütün malzemeler birbirini tamamlamalıdır. Geniş yatak odalarında dekorasyon alanında çok seçeneğine yer olmasına rağmen dar alanlarda çok fazla bir şey yapılamamaktadır. Dar alana sahip olan yatak odalarında ergonomik ve yer kaplamayan mobilyaların kullanımı çok önemlidir. Aynı zamanda odanın duvar rengi perde rengi ve kullanılan bütün renkler dar alanları ferahlatmak adına önem taşır.

Romantik Yatak Odası Tasarımı

Açık renkler kullanarak çok daha ferah bir yapıya ulaşacak olan yatak odalarında dekorasyonu yapılacak olan yatak odasının genişliği göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru aydınlanma araçları kullanılarak dar olan alan daha ferah hale getirilecektir. Eğer yatak odasında bir beşik kullanılacaksa yer kaplamayan ahşap beşikler tercih edilebilir. Gömme dolap kullanımı da dar olan alanları daha geniş ve ferah bir alana çevirmek için önemli bir tercih olacaktır. Eğer yatak odanız genişse dekorasyonu daha kolay olacaktır. Kullanacağınız uzun bankla yatak odanızda oturmak için bir alan oluşturabilirsiniz. Renkli puflar estetik bir değer katmak için tercih edilebilir. Yatak odanızın güneş alması ferahlığı açısından son derece önemlidir. Güneş almayan yatak odaları karanlık olacağından dolayı dekorasyonu çok güzel de yapılsa güneş gören bir yatak odası kadar ferah olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir