blog

Vintage Dekorasyon Ne Demek?

Günümüz modern hayatında artık renklerin değiştiği gibi kişilerin zevkleri de değişiyor. Buna göre ortaya çıkmış olan tarzlardan birisi Vintage dekorasyon olmuştur. Vintage dekorasyon ilgi görüyor olmasına karşın kullanımı da zor olan bir akımdır. Bu dekorasyonu mekan içerisinde uygulayabilmeniz içinde öncelikli olarak kullandığınız paraların Vintage olması gerekir. Bu ürünleri bulabilmek için ise bit pazarını  yada bu tarz eşyaları satan mağazaları tercih edebilirsiniz.

Vintage tarzı rahat, romantik ve zarif olmasıyla ideal bir seçenektir. İstediğiniz tasarımı elde edebilmeniz için ise dikkat etmeniz gereken bir yol olduğunu unutmamalısınız.

Vintage dekorasyon

Renkler

Vintage bir ev dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız ilk olarak renklerden başlamanız gerekiyor. Bunun için tercih etmeniz gereken renkler bej, kırık beyaz, krem ya da kum rengi gibi tercihleri seçmelisiniz. Bu renklere zamansız renkler denilmektedir. Eğer ki bu renkleri tercih etmezseniz o zaman pembe, mavi ya da lila gibi renkleri tercih etmenizde fayda vardır. Vintage’de renk seçiminde öncelik olarak asil, sakin ve tekli tonları destekleyebilecek olan renklere yönelmelisiniz.

Vintage dekorasyon

Eski Parçalar

Bu tarz dekorasyonda eski parçalar olmazsa olmazdır çünkü vintage tarzında akım eski mekan görünümü oluşturmak içindir. Burada önemli bir konu var ki eğer ki dekore edeceğiniz mekan zaten eskiye ait mimari içeriyorsa o zaman bu mekanı da bozmadan eski mobilyaları tercih etmek orijinalliğinde bozulmamasını sağlayacaktır. Vintage mantık olarak baktığımızda ağır bir tarz demek ancak sizin seçeceğiniz mobilyalar ağır tarzdan da uzak olmalıdır. Bunun içinde aydınlatmanın gücünü kullanmak doğru olacaktır.

Vintage dekorasyon

Seçiminizi Doğru Yapın

Vintage kavramını bilmeyen çok sayıda insan var ya da bu tarzı karıştıranlar farklı şekilde yorumlayanlar. Vintage parçalar bulabilmek zor olabilir çünkü bu parçalara vintage denilebilmesi için 30–60 yaşlarında olması ve belli bir döneme ait olması gerekiyor. Vintage tarzında kalite önemli bir konudur. Ürünlerin ahşap, taş ve mermer olmasının yanı sıra çeşitli metaller ve mobilyalardan da seçilmiş olabilir.

Vintage dekorasyon

Vintage dekorasyon için söylenecek olan son söz ise gösteriş için tercih edilmemesi gerektiğidir. Bazı insanlar bu tarzın çekici bir görünüm oluşturduğunu düşünseler de durum bunun tam aksinedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir