blog

Villa Tasarımı Uygulaması Nasıl Olmalı?

Kişisel kullanım için bir villa tasarımı uygulaması nasıl olmalı ve bir villa tasarlamanın ilk adımları nelerdir? Merak ediyorsanız makalemizi sonuna kadar mutlaka okumalısınız.

Bir villa tasarlamak için atmanız gereken adımlar şöyledir.

Villanız Nerede İnşa Edilmeli?

İstediğiniz villa tasarımına uygun alan ve konumu seçin. Bu atılması gereken en önemli adımlardan biri olarak kabul edilir. Arazi seçimi bütçenize göre yapılmalıdır. En hareketli bölgeleri belirleyin, eski ve ıssız yerlerden olabildiğince uzaklaşın. Eğimli araziler veya yer altı suyu içeren arazilerden uzak tutun. Camiler, hastaneler ve okullar gibi kamu hizmetlerine yakın bir yer seçin. Bir arsa seçerken uzmanına danışın.

Buraya kadar bahsettiğimiz şey villanızın değerini belirlemek amacıyla olması gereken özelliklerdir. Ancak bunların dışında da siz kendi kararınızı kendiniz verebilirsiniz.

Villa Tasarımı

Satın Alma Aşaması

Villanızı yapacağınız arsa belirlendikten sonra satın alma aşamasına geçilebilir. Bu süreçte belediyeden arsa ile ilgili gerekli tüm sorgulamaları yapmanız gerekecek.

Tasarım sürecini ve mühendislik planlarını yürütmek ve teknik şartnamelerin yapımı ile ilgili her şeyi belirlemek ve onaylanan şartnamelere göre izlenmesi gereken adımları belirlemek için. Planlama mühendisinin rolü, aşağıdakileri yaptığı gibi arsa planlama süreciyle başlar:

Arazi parselinin dış ve iç sektörlere bölünmesi ve bu sektörler mühendisin ihtiyaç duyduğu proje ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Villanın Dış Tasarımı

Villanızda yüzme havuzu için bir köşe ayırabilirsiniz. Gerekli olan her şey için bir alan olduğunu göz önünde bulundurarak ikiye ayırır. Çocukları ve onların refahını göz önünde bulundurarak villanın estetik bir görünüm veren yeşil alanlar ile villanın size ait garajını plana dahil edin.

Villa Tasarım Firmaları

Rüzgar yönleri ile belirlenen cephesinden başlayarak, villanın odaları içeriden ve mutfağın yönüyle tanımlanmasına özen gösterilmelidir. Tasarım yapılırken, ana villa binası, villayı eşit bölümlere ayıran büyük bir eksene güvenmenin yerleştirildiği analog tasarım prensibine göre tasarlanmalıdır.

Villadaki oda sayısı ve bulunduğu katlar, villaya sahip olan kişi zevkine ve onunla birlikte yaşayan kişi sayısına göre belirlenir. Tasarımda odaların yeri belirlenirken her bir birey kendi odasında da ihtiyaçları dikkate alınmalı, varsa hizmetçiler için özel odalar ve misafirler için süit tercih edilmelidir. Daha fazla mahremiyet sağlamak isteniyorsa villanın ayrı bir bölümü belirlenmelidir. Villanızı tasarlarken geleceği düşünmek daha iyidir.

Villa, mimarlık büroları tarafından çizimleri üzerine tasarlandıktan sonra, hayata geçilmelidir.

Villa Uygulama Firmaları

Villanın iç tasarımları birkaç sabit şeyi içerir:

  • Ana yatak odası: : Daha özel olması için villanın en üst katında yer alması gerekir.
  • Misafir odası: Villanın alt katında yer almalı ve odayı daha özel kılmak için misafir ile ilgili her şeyle donatılmalı ve onlara bir banyo sağlanmalıdır.
  • Oturma odaları: Özellikle villa küçükse mekana daha fazla alan verdiği için sade bir tasarıma sahip olmalı ve aynalı olmalıdır.
  • Yemek odaları: Yemek odasının mutfağın yanında olması daha iyidir.
  • Banyo: Villanın bulunduğu alana göre en iyi ve en uygun seçilmesi gereken birçok tasarım bulunmaktadır.

Villa tasarlanırken konfor adına duşunulmesi gereken neler varsa hepsi en ince ayrıntısına varıncaya kadar planlanmalı ve ona göre inşa edilmelidir. Günümüzde insanlar artık kalabalık şehir yaşamından olabildiğince uzaklaşmaya çalışıyorlar ve bunu da yapabilmenin en kolay ve güzel yolu villalardır. Villa mutlaka en güzel şekilde tasarlanmış ve en güzel yere konumlandırılmış olmalıdır. Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler villanızın çok daha güzel bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir