blog

Stüdyo Daire Nasıl Dekore Edilir?

Stüdyo daireler özellikle yalnız yaşayan ya da öğrenciler için ideal bir yaşam alanı bunun içinde büyük şehirlerde bu tarz daireleri çok fazla görmek mümkün. Hatta son dönemde yeni evlilerde stüdyo dairelere daha fazla ilgi gösteriyorlar.

Stüdyo daireler denildiğinde 1+0 olarak biliyoruz bu daire tiplerinde sadece bir salon ve bir yatak odası bulunuyor. İhtiyacınız olan tüm geri kalan odalar ise tek bir alana sıkıştırılarak ve kaliteli bir yaşam alanı oluşturuluyor. Bu yazımızda stüdyo dairede yaşayanların ya da yaşamak isteyenlerin bu daireyi nasıl dekore edeceklerine dair bilgiler verelim istedik.

Sihirli Duvarlar

Sihirli Duvarlar

Stüdyo dairelerde kullanım alanınız kısıtlı bunun içinde ne kadar az mobilya kullanırsanız yaşam alanınızı o kadar genişletirsiniz. Eşyanın fazlalığı dairenin kalabalık ve dar görünmesine neden olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey duvarlardan başlamak duvarların rengini açık yaptığınız zaman mekanın daha geniş görünmesini sağlarsınız ve size daha ferah alan kalır.

Hangi Odanın Nerede Olduğu Belli Olsun

Hangi Odanın Nerede Olduğu Belli Olsun

Aslında burada herkesin ağzından” zaten tek bir oda var neresi bilinmeyecek” sözünün çıktığını duyar gibiyiz. Haklı olabilirsiniz ancak bahsetmek istediğimiz şey tek bir oda içerisinde oturmanız gereken dinlenmeniz, televizyon izlemeniz, yemek yemeniz gereken bölümleri birbirinden ayırmanız gerekiyor. Bunun için bir duvara ihtiyacınız tabii ki yok. Bunun için kitaplık ya da büyük saksı çiçeklerini kullanabilirsiniz. Hatta küçük daire dekorasyonu yaparken ahşap çitlerden bile faydalanabilirsiniz. Ya da duvarlarını farklı renkler yapabilirsiniz.

 Mobilya Yerleşimi

Mobilya Yerleşimi

Stüdyo dairenizde orta alanın boş olması önemlidir. Bunun içinde mobilyalarınızı duvara yaslayarak kullanmanız gerekiyor. Nasıl bir mobilya olduğunun hiçbir önemi yok yeter ki duvara yaslanır vaziyette yerleştirilsin. Bu sayede daha geniş alanlar kazanabilirsiniz.

Mobilya Seçimi

Mobilya Seçimi

Küçük daire dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mobilya seçimidir. Mobilyalarınızı küçük olmasının yanı sıra işlevselliği yüksek olarak tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin dolaplarınız sürgülü olursa daha az yer tutacaktır. Ekstra saklama alanı sunan mobilyalarla evinizi çok daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Perde ve Halı Seçimi

Perde ve Halı Seçimi

En az mobilyalar kadar önemli olan bir konuda küçük dairelerde perde ve halı seçimidir. Bu tarz dairelerde uzun perde kullanılmaması gerekir.  Halıların ise desensiz ve sade olması şart. Açık renklerin tercih edildiği her iki eşyada mutlaka evinizin atmosferine uyum sağlamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir