Genel

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Salon dekorasyonu çok önemlidir çünkü; İnsanların vakit geçirmekten en çok keyif aldıkları yerler evleridir.  Bir ev kişiye kendi yaşam alanı ve dünyasını sunar. Zira evi oluşturan her köşe için kendi kararlarımızı uygulamak isteriz. İçindeki her eşya ile bizi yansıtmasını isteriz ve hoşlandığımız şeyleri evin her noktasına yansıtırız. Bir ev çeşitli bölümlerden oluşur, salon, banyo, mutfak, yatak odası gibi. Peki eğer evimizde etkileyici bir ortam oluşturmak istersek nereye hangi dokunuşlarda bulunmak bizi hedefe götürür? İşe salondan başlayabiliriz. Konforlu, dikkat çekici, estetik anlamda kendini belli eden bir salon dekorasyonu yapmak niyetindeyseniz dikkate almanız gereken adımlar mevcuttur. İlk olarak tabii ki akıllara renk seçimi ve doğru eşya tercihi gelmektedir.

 

Salon Dekorasyonu İçin Eşya Seçimi

Her evin mimari yapısı farklıdır. Bu nedenle odaların da şekli değişebilmektedir. Bu nedenle mobilya tercihlerinde salonunuzun mimari yapısını ön planda tutmanızda fayda vardır. Salonunuz geniş veya dar olabilir. Veya kare-dikdörtgen şeklinde olmayabilir. Bu faktörlerin hepsi mobilya seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra önceden de belirttiğimiz gibi renk uyumu en çok öne çıkan katmanlardan biridir. Evinizin duvarlarından eşyalarına kadar renk uyumu oldukça önemlidir. Doğru renk tercihi salonunuzu daha geniş ve ferah gösterecektir. Bunun tersi olarak yanlış renk seçiminde ise ortaya çarpık, rahatsız edici bir görüntü çıkacaktır. Renk demişken, sadece eşyaların renklerinin önemli olduğunu düşünmek hata olacaktır. Salonunuzu bir bütün olarak düşünecek olursak duvarlarınızın rengini seçerken de eşyaları göz önünde bulunmalısınız.

 

İlginizi Çekebilir : https://www.ucicmimarlik.com/ev-dekorasyonu/

Salonda öne çıkan diğer unsurlar ise kapı, pencere, avize olarak öne çıkmaktadır. Mobilya ve duvar renginize göre salonunuzda renkli kapı ve pencereler kullanabilirsiniz. Bu oldukça şık bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Salon aydınlatmasının nasıl yapılacağı da öne çıkan konulardan biri olmaktadır. Direkt veya endirekt aydınlatma tercihine göre aydınlatma armatürleri seçimi yapılmalıdır. Eğer salonunuz kare şeklindeyse koltuklarınızı karşılıklı yerleştirmeniz daha kullanışlı alan yaratmanızı sağlayacaktır. Ancak salonunuz eğer dikdörtgen şeklindeyse belki L tipi koltuk takımı tercih edebilirsiniz. Salonunuzun bir köşesinde kitaplık bulunması sıcak bir ortam oluşmasına katkı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir : ev dekorasyonu 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir