Restaurant TasarımıRestaurant Dekorasyon

İçinde bulunduğumuz çağda iş hayatında bayanların sayısında yaşanan artış restoranlara talebin daha çok artmasına sebep olmuştur. İş hayatında yeterince yorulan insanlar dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için bu mekânları tercih etmektedir.

Restoranlara olan aşırı talep beraberinde bu tür mekânların sayısında da doğru orantıda bir artışa sebep olmuştur. Piyasada rakipleri artan işletme sahipleri ise bu mekânlara daha fazla müşteri çekebilmek için deyim yerindeyse yarış içerisine girmiştir. Daha kaliteli hizmet sunmak için birbirleriyle yarışan işletme sahipleri için sadece kaliteli hizmet sunmak yetersiz kalkacaktır. Bunun yanında müşterilerin keyifle vakit geçireceği ve sizin farkınızı ortaya koyan eşsiz bir tasarıma ihtiyaç duyulmaktadır. Sıra dışı tasarımlar kullanılarak dekorasyonu yapılan bir restoran müşteri sayısında artışa neden olacaktır. İnsanların içinde saatlerce vakit geçirmekten sıkılmayacakları ve tekrar size gelmek isteyecekleri konfora sahip bir restoran tasarımı için profesyonel iç mimarın desteğine ihtiyaç duyulacaktır. Çünkü insanlar için bir mekânın sağlayacağı konfor son derece önemlidir.

Restoran tasarımında ilk olarak hitap edilen kesimin zevk ve tercihleri göz önünde bulundurulursa doğru bir adım atılmış olacaktır. iç mimar tarafından hazırlanacak olan projede pencere,kapı ve restoranda bulunması gereken mobilya ve aksesuarlar birbiri ile uyum oluşturacak şekilde seçilip tasarlanmalıdır. Özellikle müşterinin kullanacağı koltuk ve sandalyenin konforu fazlasıyla yansıtması önceliğiniz olmalıdır. Daha sonra müşterinin göz zevkine hitap edebilecek ve kullanıldığı alana estetik değer kazandıracak olan ürünlere yer verilmelidir. Özellikle giriş bölümü insanlara hitap edebilen ve albenisi olan aksesuarların bulunduğu bir bölüm olmalıdır. Yani bir restoranın girişi müşteriyi davet edebilen sıcak bir atmosfere sahip olmalıdır.

Restaurant Tasarımı Yapan Firmalar

Dar bir alana sahip olan işletmelerde daha fonksiyonel ürünlere yer verilmesi ferahlığı sağlamak açısından önemli bir faktördür. Bu anlamda tercih edilecek birçok alternatif bulunmaktadır. Örneğin katlanabilir mobilyalar ve işlevsellik sağlayan raflar bu tür restoranlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Yapı sektöründe gelinen son noktada birbirinden farklı tasarımlara yer vermek mümkün olmuştur. Restoranların tasarımında sık sık tercih edilen ve doğal görünümüyle görsel bütünlük oluşturan ahşap mobilyalar göze hitap eden bir tasarım oluşturmada yardımcı olmuştur. Bunun yanında tuğla ve taş desenli materyaller kullanılarak natürel bir üslup yakalanmış olmaktadır. Restoran tasarımında kullanılan tuğla ve taş duvar dekorları ile birlikte kullanılan ahşap mobilya ve masalar ahengin yakalanmasına olanak sunmuştur.

Restaurant TasarımıRestaurant Tasarımı Modelleri

Restoran dekorasyonunda kullanılacak olan bütün unsurlar müşteri için önem arz edeceğinden dolayı mekânda yapaylıktan uzak durularak doğal dokularla dekore etmek gerekmektedir. Zemin dekorundan duvar dekoruna kadar bütün ayrıntılar ortamda sıcak bir atmosferin yakalanmasına etki etmektedir. Bu uyum yakalandığında ortamdaki atmosfer doğrudan etkilenecek ve müşterilerinizin restoranınızdan memnun bir şekilde ayrılmasını sağlanmış olacaktır.

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte insanlar daha havadar mekânlarda zaman geçirmek isteyecektir. Bu sebepten dolayı restoranların açık olan teras kısımları sıcak havalarda daha çok tercih edilmektedir. Yine restoranın iç kısmında kullanılan tasarım ile aynı üslupta düzenlenen dekorasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanlarda dekoratif bitkilere yer verilerek müşterilerinize doğal bir ortam sunmuş olursunuz.

Restoranlarda Aydınlatma

Restoranın dekorasyonunda kullanılan tarz ile uyumlu aydınlatma faktörünün seçilmesi çok önemlidir. Restoranın ışık ihtiyacını karşılayacak olacak şekilde seçilmelidir. Aynı zamanda restoran dekorasyonunda kullanılan diğer unsurlar ile uyum içerisinde olmasına özen gösterilmelidir. Seçilecek olan ürün restoranda kullanılan diğer unsurlar göz önünde bulundurularak modern ya da klasik tarzda avize, abajur veya duvar apliklerinden tasarıma uygun olan aydınlatma sistemi tercih edilmelidir.