blog

Restaurant Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Restaurant Tasarımı 

Günümüzde dışarıda yemek yiyen ya da gel-al servisi kullananların sayısı giderek artış göstermektedir. Bundan dolayı yeme-içme sektörüne ilişkin işletmelerin sayısı da günden güne artmaktadır. Farklı mesleklerden pek çok kişinin yatırımcılık ya da girişimcilik anlamında restaurant açma yönünde karar kıldığı görülebilmektedir. Bugünlerde futbolcusundan şarkıcısına kadar sanat camiasından dahi pek çok restaurant açmak gibi yatırımların yapıldığı görülebilmektedir.

Restaurantlar, artık yalnızca lezzeti ve kalitesiyle değil tasarımıyla da ilgi çeken büyüleyici mekânlardandır. Bu anlamda günümüzde restaurant tasarımı ve restaurant uygulama firmaları oldukça önem kazanmıştır. Restaurant tasarım firmaları, restauranta ilişkin ayrıntılı tasarım planlarında ilk olarak restaurantın konseptini dikkate almaktadır.

Restaurant Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Restaurant Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Restaurant Tasarımında Konsept Seçimi

Konsept seçimi, restaurant açmak ve restaurant tasarımı bakımından ilk yapılması gerekenlerdendir. Bu anlamda restaurantın konseptinin net bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. İşletmenin sunduğu yemek çeşitleri, servis şekilleri, hitap ettiği müşteri kitlesi, ortamın ambiyansı, konumu gibi unsurlar restaurantın konsepti olarak müşterilerin gözünde yer edinmektedir.

Restaurantın konseptinin belirlendiği bunlar ve gibi etmenler, işletmenin sürdürülebilirliği ve müşterilerin sadakati üzerinde doğrudan etkili olup işletmenin gelişimine katkı sağlamaktadır. Tüm bunların yanında konsept, restaurant tasarımında da doğrudan etkili olmaktadır.

Restaurant Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Restaurant Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Açılacak olan restaurantın modern nitelikte mi yoksa tarihi bir konsepte mi sahip olduğu, Uzak Doğu ve Asya mutfağını mı yoksa Osmanlı mutfağını mı yansıttığı, sadece belirli yemekler üzerine mi yöneldi yoksa çok çeşitli bir menüye mi sahip olduğu gibi konsepte ilişkin hususlar tasarım üzerinde doğrudan etkili olmakta, restaurant tasarım firmaları, söz konusu belirlenen konsepte uygun bir tasarım üzerinde çalışmaktadır.

Restaurantta belirlenen konseptin yalnızca sunulan yiyecekler ile değil aynı zamanda sunulan tecrübe anlamında da rekabet avantajı sağlamasına dikkat etmek gerekmektedir. Şöyle ki atıksız mutfak ya da çiftlikten masaya gibi çevreye ve doğallığa odaklanan konseptler son günlerde oldukça yaygınlaşmakta ve ilgi çekmektedir. Restaurant tasarımında da belirtildiği üzere konseptte belirlenen ilgi çeken, rakiplerden farklı nitelikteki özelliklerin öne çıkarılmasına ilişkin çalışmalar yürütmek faydalı olmaktadır.

Restaurantlarda Menü Hazırlığı ve Tasarım

Menüler, restaurant gibi yeme içme niteliğindeki işletmelerin kalbi konumundadır. Menüler, restaurant gibi işletmeler bakımından yalnızca müşterilere sunulan yiyecek ve içecek listesinden ziyade ihtiyaç duyulacak olan ekipman ve personeli de içermekte olan en etkili pazarlama araçlarından sayılmaktadır.

Dolayısıyla etkili bir menü hazırlanması, ileriki süreç bakımından işletmenin operasyonel anlamda verimliliğinin artmasına katkı sağlamaktadır. Menünün içerdiği yiyecek ve içecek konsepti, restaurant tasarımı üzerinde etkilidir. Genel olarak restaurantın kullanılabilir, görselliğe uygun alanlarında, menüde bulunan ve özellikle iddialı olunan içeriklere ilişkin tasarımsal görseller ve eserler yer aldığı görülmektedir.

Restaurant Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Restaurant Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Restaurantlarda Konum ve Tasarım

Konsept belirlenmesi ve menü hazırlık süreçlerinin ardından restaurantın konum seçimi ve tasarımına ilişkin planlar yapılmaktadır. Konum, genel itibariyle restaurantın belirlediği konsepte uygun ve büteçeye elverişli nitelikte bir lokasyondan seçilmektedir.

İhtiyaçlara cevap vermeyen ve iyi planlanmamış projelerin, zaman içinde dönüşü mümkün olmamakta ya da maddi anlamda büyük bir yüke sebep olabilmektedir. Dolayısıyla ilk aşamada her unsura ilişkin planlamaların detaylı bir şekilde doğru yapılması gerekmektedir. Restaurantın konumuna ilişkin olarak; belirlenen konsepte ve hitap edilecek olan müşteri kitlesine uygun bir konum olduğundan emin olmak faydalı olacaktır.

Görünürlüğe de dikkat edilmesi, hedeflenen işletme boyutuna göre bir konum belirlenmesi restaurant lokasyon seçimi bakımından göz önüne alınması gerekli hususlardır. Bununla birlikte restaurant tasarımı da belirlenen lokasyon dikkate alınarak şekillenecektir.

One thought on “Restaurant Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

  1. Zeki Yaylak dedi ki:

    Merhabalar
    Bendeniz Bahreyn’de mobilya satiyorum.Yapmis oldugunuz yada yapabileceginiz Kafe,Restaurant,Eczane projelerinizden bana birer örnek gönderirmisiniz?
    Selamlar…Iyi Calismalar….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir