blog

Perde Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip olan perdelerin her eve uygun model ve dokuya sahip olduğunu biliyoruz. Örneğin tül perdelerin estetik görünümünün nedeni narin olmaları ve çok hassas kumaştan üretilmeleridir. Perdemizi uzun ömürlü hale getirmek içinde temizliğine özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir. Çok sigara içilen bir ortamdaki perde kokuyu ve isi içine çekme özelliğinden dolayı çok daha çabuk kirlenecektir. Böylelikle bu perdeler daha sık yıkanmalıdır. Mevsim geçişleri de perde temizliği için uygun zamanlardır. Tül perdeler yıkandıktan sonra ütülenmemeli makineden çıkarır çıkarmaz takılmalıdır. Elde yıkanması tavsiye edilen tül perdeler makinede 30 derecede narin yıkama programında yıkanmalıdır. Stor ve zebra perdelerin temizliği zor gibi görünse de temizlenmesi oldukça kolay perdelerdir. Tül perdelerin aksine sık sık temizlenmesine gerek yoktur. Genellikle polyester kumaştan üretildikleri için temizlikleri oldukça kolaydır. Stor ve zebra perdenin temizliği şu şekilde yapılmalıdır.

Perde Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Perde Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

En başta stor veya zebra perdemizin kaplayacağı alan kadar bir alan ayarlayıp kumaşın kırışıp katlanmamasına özen gösterilmeli. Daha sonra stor ve zebra perdemizin temizliğinde kullanacağımız deterjan özel yıkama jelleri ile köpürtülmüş olan ılık suyumuz ile bir sünger hazırlamalıyız. Islak kalmayacak şekilde kurulayarak tekrar takılır.

Jaluzi Perde Temizliği

Perde Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Perde Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Estetik ve şık kullanımıyla sık sık karşılaştığımız jaluzi perdelerin temizliği oldukça zahmetlidir. Eğer jaluzi perdenin kumaşı da temizliğinde çok büyük önem taşır. Temizliği zor yapılan kumaş türleri fazla zaman harcamamıza neden olmaktadır. Jaluzi perdenin temizliğinin zor olmasının diğer sebebi de tozların perdenin üzerinde toplanarak yer edinmesidir. Öncelikle bir fırça yardımıyla Jaluzi perdelerin bu tozlardan arınmasını sağlamalıyız. Jaluzi perdenin temizliğine tozunu almakla başlarsak bu bizim işimizi daha kolaylaştıracaktır. Toz alma işlemini bir fırça yardımıyla yapabileceğimiz gibi elektrik süpürgesiyle de yapabiliriz.

Perde Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Perde Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Jaluzi perdenin temizliğinde yapılan en ufak bir hata ya da yanlış bir uygulama perdemizi kullanılamaz hale getirecektir. Bu sebeple jaluzi perdenin temizliğini yaparken deterjan seçimine dikkat edilmeli temizlik konusunda doğru metotlar uygulanmalıdır. Özellikle rengi solan kumaş tarzında bir jaluzi perde temizleyeceksek deterjanın bu kumaş türüne göre seçilmesi konusunda dikkatli olmalıyız. Jaluzi perdenin temizliğini kendimiz yapabileceğimiz gibi piyasada buharlı temizleme yöntemini kullanan firmalara da yılda bir defa perdemizi temizletebiliriz. Sigara içilen ortamlarda jaluzi perdenin temizliği daha sık yapılmalı. Bu sayede perdemizin ömrünü uzatmış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir