blog

Perde İle İlgili Detaylar

Önceki dönemlerde sadece mahremiyeti sağlamak ve evimizin içinin dışarıdan görünmesini engellemek amacıyla kullanılan perdeler son dönemlerde evlerimizin dekorasyonunda en önemli parça haline gelmiştir. İşlevselliği ve mekânlara kattığı estetik değer gibi nedenlerden dolayı perde çeşitlerinde çok fazla türe rastlanmaktadır. Dekorasyonda kullanılacak olan mobilya duvar rengi ve zemin rengi tasarlandıktan sonra perde tercihi yapılması daha yerinde bir karar olacaktır. Bu şekilde perdemizin deseni ve rengi mekâna daha fazla uyum sağlayacaktır. Seçilen mobilyaların klasik ya da modern oluşu perde seçiminde etkili olan bir detaydır.

Perde seçerken dikkat edilmesi gereken konular

Perde İle İlgili Detaylar

Perde çeşidini seçmede en belirleyici etken yaşam alanlarında kullanılan pencerenin türü ve boyutudur. Pencerenin yerden yüksekliği ve genişliği seçeceğimiz perdenin türünü değiştirmektedir. Fransız balkonlar, yere kadar uzanan camlar ve daha sayabileceğimiz birçok cam türü bulunmaktadır.

Perde İle İlgili Detaylar

Perde seçerken dikkat edeceğimiz bir diğer konu da yaşam alanlarımızın dekorasyonunda kullandığımız duvar rengidir. Çoğunlukla duvar rengi ile aynı tonlar tercih edilse de duvar rengiyle zıt tonlar da perde kullanılması daha şık ve gösterişli olacaktır. Ayrıca zıt tonlar kullanıldığı zaman perenizin modeli daha net olarak ortaya çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ev Dekorasyonu

Sadece duvar rengi değil yaşam alanlarımızda kullanacağınız diğer faktörler seçeceğiniz perdenin renk ve modelini etkilemektedir. Modern çizgilerle dizayn ettiğiniz yaşam alanlarınızda uyumu yakalamak için perde seçimi de modern tarzda olmalıdır. Modern çizgilerle tasarlanmış olan salonlarda genellikle Japon, panel, katlamalı ve gerdirmeli perdeler tercih edilmektedir. Klasik çizgilerle dekorasyonu yapılan mekânlarda da klasik perde tercihi daha uygun olacaktır.

Perde İle İlgili Detaylar

Perdenin kumaşı seçilirken yine yaşam alanımızda kullanacağımız mobilyaların kumaşının dokusu temel alınmalıdır. Klasik tarzda dekorasyonu yapılan yaşam alanlarında kullanılacak olan perdenin kumaşı ipek ve tafta gibi şık ve gösterişli kumaşlar tercih edilebilir. Perdenin kenarlarında yeterli ölçüde boşluk bırakılması gerekir. Böylece perdeleriniz için özel olarak tasarlanmış olan bantlar için yeterli oranda mesafe ayırdığınız takdirde perdenizin daha gösterişli ve şık durmasını sağlamış olacaksınız. Yapışkanlı tela kullanılarak tasarlanan bu perde bantları istenilen ölçüde ayarlanarak hoş bir görünüm elde edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir