blog

Otel Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Otel Tasarımı

Otel, konuklara kaldıkları süre boyunca deneyimlerini tanımlayan duyguları verecek kesintisiz bir hikaye anlatmalıdır. Yani tek boyutlu bir konaklama mekanı olmaktan çıkarılarak ziyaretçilere ziyaret ettiği yerin kültürü ile iletişim kurma, yeni bilgi alanları açma, hissetme fırsatı veren bir adresi gibi değerlendirilebilir. Çünkü otele gelenler genelde şehrin dışından olur ve kısa süreliğine burada kalır. İlk kez geldiğiniz bir yer hakkındaki ilk izlenim ise kaldığınız yer ve oradaki kültürle ön plana çıkar.

Otel doğrusal olarak veya sadece estetik ve işlevsellik temelinde tasarlanmamalıdır. Bunun tam tersine, uygun tasarım hepsini dikkate alır. Konuklar için benzersiz deneyimler yaratmak ve bütünsel bir sonuç elde etmek için iç mimarın yeni bir otel tasarımı   yaparken dikkate alması gereken tüm unsurları göz önünde bulundurması gerekir. Bu unsurları belirtecek olursak şöyle diyebiliriz.

Dinamik Otel Konsepti

Otel tasarım firmaları, otellerin nasıl yapıldığına dair yeni felsefeleriyle, mimari tasarıma yaklaşım biçimini de değiştirdi. Mimar şimdi tasarım süreci boyunca otelin hikaye anlatımını inceleyip öyle tasarlıyor. Çünkü bir hikayesi olan mekanlar içerisinde bulunanların daha anlamlı hareket etmesine imkan sağlıyor. Bu nedenle etrafınıza baktığınızda bugün görmüş olduğunuz konsept oteller bu yüzden revaçta.

Tasarım yaparken şu soruyu yanıtlamak gerekiyor: ‘Otelinizin hangi konsepti anlatmasını istiyorsunuz?’ Sonuç olarak, bir mülkün konsept anlatımı, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi anlamda binanın temel taşıdır. Otel konsepti, otelin kimliğini şekillendirir ve misafir deneyimini çevreleyen anlamsallığı ayrıntılı olarak analiz eder. Hacimler, formlar, işlevsellik, malzemeler ve bunların kombinasyonu, otelin hikayesine et ve kemik katıyor.

Otel Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Otel Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Etkileyici Bir Otel Konsepti

Mekanın vizyonunu ve mekanı daha iyi anlamasına daha iyi bir bütçe yönetimi yapmasına yardımcı olan yeni konsept tasarımı her zaman etkileyici sonular vermiştir.

Çevresel Faktörler

Otel uygulama firmaları tasarım yaparken göz önünde bulundurulması gereken ilk ve en önemli faktörlerden biri otelin bulunduğu bölgenin iklim koşulları olduğunu bilir. Çünkü otelin çevresinin otelin iç mekanıyla nasıl etkileşime gireceğini ve konukların otelde hangi deneyimleri yaşayabileceğini büyük ölçüde belirlerler.Tasarım tek başına rekabetçi bir konum değildir.

Otel Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Otel Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

İlk 7 saniye  

Tasarım çalışması sırasında, otel konseptini takiben, mimar, otelin iç tasarımındaki temel alanlara öncelik vermelidir. Müşterinin ilk karşılama noktası olan otelin girişinden başlayarak, mimarın bu noktada misafirlerin ilk izlenimlerini şekillendireceklerini büyük ölçüde hesaplaması gerekir. insan yeni bir şeye baktığında ilk 7 saniye içerisinde karar verir ve kafasında o yer hakkında fikir oluşur. Eğer oteli tasarlarken bunu göz önünde tutarsanız o zaman otelin girişinin ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Giriş mutlaka otelin tasarım konseptine uygun olmalı ve müşterinin duyularını harekete geçirmelidir. İşlevsel olarak, her otelin girişi, yolcuların ve personelin sorunsuz geçişine izin vermelidir.

Kapıdan girdikten sonra, teorik olarak, ziyaretçinin kendini güvende hissedeceği ve personel tarafından bakılmaya hazır hissedeceği nokta olan resepsiyona gelinmelidir.  Sıcak karşılama, yakınlık hissi verir. Girişin ziyaretçiyi etkilemesi gerekiyorsa, müşterinin telefonunu kendiliğinden eline alıp fotoğrafını çekeceği ilk nokta resepsiyon olmalıdır!

Otel Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?

Otel Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?Otel Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalı?  

Resepsiyon lobi alanının otelinizin referans noktası olmasından korkmayın. Ziyaretçileriniz için benzersiz bir buluşma alanı oluşturun ve yenilik yapmaya cesaret edin. Otelin benzersiz estetiği ve tasarımı sadece ziyaretçilerinizi memnun etmekle kalmayacak, aynı zamanda onları deneyimlerini ve gördüklerini sosyal medya da paylaşmaya teşvik edecektir.

Oda Tasarımı

Oda tek, fakat çok sayıda hikaye bir arada olmalıdır. Ziyaretçilerin en büyük beklentileri odanın işlevidir. Odadaki her şey konfor ön planda tutulacak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Rahat yatak, duvarlara çarpmadan kullanabileceğiniz geniş bir duş, giysiler ve valizler için yeterli saklama alanı bir otel odasının temel özelliklerden sadece birkaçıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir