Mağaza TasarımıMağaza, içerisinde mal ve eşya satışı yapılan büyük dükkânlara verilen addır. Özellikle yaşadığımız dönemde sayısı hızla artan alışveriş merkezlerinin sayısındaki artış ile birlikte mağazaların sayısında da artış yaşanmasına neden oldu. Bu sebeple her geçen gün kendini yenilemek zorunda kalan mağaza işletmecileri karlılık oranlarını yüksek tutabilmeleri için, mağaza da satışa sunmuş olduğu ürünü müşterinin dikkatini çekebilecek ölçüde sergileyebilmesi gerekmektedir. Çünkü mağazacılık sektöründe müşteriye sunulan hizmetin kalitesinin yanında bu hizmetin sunulduğu mekânın tasarımı da çok büyük etkiye sahiptir.   Bu nedenle ürünün ve hizmetin sunulduğu mağazanın doğru şekilde tasarımının yapılması çok önemli bir faktör olmuştur. Satışa sunulan ürünü en güzel şekilde müşteriye sunabileceğiniz bir mekân tasarımı karlılığınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Mağaza tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı konseptin belirlenmesidir. Ürünü hangi şekilde müşteriye sunduğunuz çok önemlidir. Dolayısıyla mağazanın konsepti belirlenerek bu doğrultuda bir tasarım yapılması gerekir. Mağazada çalışanların kolaylıkla ürünü sunabilmelerine yardımcı olacak şekilde bir tasarım yapılması müşteriye ürünün tanıtılması aşamasında kolaylık sağlayacaktır.

Mağaza tasarımında göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden biri de mağazanın yer aldığı mekândır. Eğer bir alışveriş merkezinde ticari faaliyetlerinizi sürdürüyorsanız müşteriyi içeri çekebilmenin yollarını çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Özellikle ışıklandırma ve aydınlatma unsurlarının tasarımda doğru şekilde kullanılması bu anlamda sizi başarıya ulaştıracaktır. Mağazanız bir alışveriş merkezinde değil de cadde üzerinde yer alıyorsa çok dikkat çekici bir vitrin tasarımı yapmanız gerekmektedir. Sezon ürünlerini en dikkat çekici bir şekilde sunabilmeniz için doğru bir vitrin tasarımı yapmanız gerekmektedir.

Mağazanızda ürünlerinizi müşterilerinize uygun bir şekilde pazarlayabilmeniz için mağazanızın dekorasyonunun kusursuz şekilde yapılması gerekir. Böylece hem karlılık oranınız artacak hem de bu sektörde başarıyı yakalamış olacaksınız.

Mağaza Tasarımı Modelleri

Pazarlanan ve satışa sunulan ürünleri doğru yerde müşteriye sunabilmelisiniz.

Yani mağazanızın dekorasyonunu yaparken mekânın büyüklüğü ve şekli göz önünde bulundurularak mağazanızın dekorasyonunu yapmanız gerekmektedir. Özellikle mağazanın giriş kısmı çok dikkat çekici bir şekilde dizayn edilmeli. Çünkü müşterinin ilk dikkatini çeken alan mağazanın giriş kısmıdır.bu nedenle ürünlerinizi sergileyeceğiniz alan değişiklik gösterecektir. Örneğin bir giyim mağazasında daha çok sezonun ihtiyacını karşılayacak olan dikkat çekici ürünlere yer verilmelidir. Daha farklı kısımlarda yer verebileceğiniz ürünlerde dikkat etmeniz gereken unsur da birbiri ile ilişkili olan ürünlerin birbirine yakın alanlarda satışa sunulmasıdır. Örneğin pantolonların yanında kemer ve gömleğe yer verilmesi gerekir. Böylelikle hem müşteriye kolaylık sağlanmış olur hem de satışlarınızın artması söz konusudur. Ürünlerin satışa sunulduğu raf ve tezgâhların konumu ve kolay erişimi de bu anlamda önem teşkil eden konular arasında yer alır. Müşterinin ürünü rahatlıkla görebilip ona erişebilmesi sağlanacak kolaylıklar arasında yer alır.

Mağaza Tasarımı Yapan Firmalar

Mağaza tasarımında ışık ve aydınlatmanın doğru kullanılması gerekir.

Mağaza tasarımında kullanılacak olan ışık ve aydınlatma unsuru da satışları etkileyen unsurlar arasında yer alır. Doğru şekilde yapılan aydınlatma ürünlerinizin daha dikkat çekici görünmesini sağlayacaktır. Mağaza tasarımında ışık almayan ve karanlık olan bölgenin en güzel şekilde aydınlatılması gerekmektedir. Mağazanın konumu ve ışık kaynakları göz önünde bulundurularak satışa sunduğunuz ürünlerin net bir şekilde görünmesine olanak sunmuş olacaksınız. Mağaza tasarımında birçok aydınlatma sistemi kullanılmaktadır. Kullanılacağı alana en uygun olanının seçilmesi çok önemlidir.

Mağaza tasarımında dikkat çekici aksesuarlara yer verilmelidir.

Mağazanıza gelen müşterilerinize kendini daha iyi hissedeceği ve tekrar sizsi tercih etmesi için en iyi hizmeti sağlamanız gerekmektedir. Mağazanızda satışa sunduğunuz ürünler ve kaliteli hizmetinizin dışında insanların sizi tercih etmek için daha farklı sebepleri de olmalı. Mükemmel şekilde tasarlanan bir mağaza ile müşterilerinizin alışveriş yaparken de keyif alacağı ferah bir mekân oluşturabilmeniz için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.