blog

Lüks Otel Tasarımı Nasıl Olmalı?

Lüks Otel Tasarımı Nasıl Olmalı?Lüks Otel

Oteller insanların konaklama ihtiyacını karşılayan mekânlardır. Yüzyıllardır insanlar yaptıkları seyahatlerde konaklamak için mekânlara ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde insanların konaklama ihtiyacı lüks oteller aracılığı ile karşılanmaktadır. Her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de farklı olabilmek çok önemlidir. Son dönemlerde bütün sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de farklılıklar meydana gelmektedir. Daha lüks tasarımlar ile oluşturulan oteller insanlara konforu yaşatma konuşunda birbiri ile yarış içerisindedir.

Global ölçekte olduğu gibi ülkemizde de yaşanan bütün olumsuzluk ve sıkıntılara rağmen otellere olan talep giderek artmaktadır. Kısacası insanlar yaşadıkları bütün olumsuzluklara rağmen seyahat etmekten ve tatil yapmaktan vazgeçmiyor. Aksine bu sıkıntılardan uzaklaşarak dinlenmenin bir yolu olarak görülmektedir. Hal böyle olunca artan talebe cevap olarak birbirinden farklı tarz ve modelde lüks otel tasarımları yapılmaktadır. Lüks otel tasarımlarında sektörde yapılan yenilikler tasarımlara yansıtılarak estetik değeri olan oteller tasarlanmaya devam ediliyor.

Ülkemizde batıdaki yenilikler takip edilerek şık otel tasarımlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. İç mimarlar ev, ofis ve diğer yaşam alanlarının tasarımlarının yanında lüks otel tasarımları yapmakta ve bu konuda başarılı projelere imza atmaktadırlar.

Modern çağın gerektirdiği bütün ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak konfor ve lüksü bir arada sunabilen otel tasarımlarında son derece hoş yaşam alanları oluşturulmaktadır.

Uç iç mimarlık olarak çok sayıda yerli ve yabancı projeye imza atarak tasarlamış olduğumuz lüks otellerde insanlara keyifli vakit geçirme olanağı sunuyoruz. Odalarda ve otelin diğer alanlarında estetik ve şıklığı yansıtan tasarımlara yer veriyoruz. Lüks otellerde özellikle lobi olarak tasarlanacak bölüm müşterinin dikkatini daha fazla çekeceğinden dolayı kullanılacak olan tasarım unsurları dikkatle seçilmelidir. Otel lobilerinin aydınlatılmasında estetik görünüme sahip olan aydınlatma sistemleri kullanılmalıdır. Ayrıca doğal bir görünüm yakalayabilmek için canlı ağaçlara yer verilebileceği gibi dekorasyona uygun aksesuarlar da kullanılabilmektedir. Otelin en fazla dikkat çeken bölümü olan lobinin tasarımında ahşap duvar tasarımları ile uyumlu olabilecek zemin tasarımı oluşturulduğu takdirde şık ve estetik bir görünüm yakalanmış olacaktır. Özellikle aydınlık bir mekân oluşturabilmek için zıt renklerin uyumundan yararlanılabilinir.

Lüks otellerde oda tasarımı nasıl olmalı?

Otel odaları klasik ve modern tarzda dekore edilmektedir. Genellikle lüks otel odası tasarımlarında en fazla tercih edilen renkler toprak, kahve ve gri tonlardır. Otel odalarının tasarımı kişiye konfor ve kaliteyi bir arada sunabilecek özellikte olmalıdır. Verimli bir dinlenme alanı oluşturabilmek için kullanılan bütün dekorasyon unsurları kişiye kendini rahat ve huzurlu hissettirebilecek niteliklere sahip olmalıdır. Eğer odanın tasarımında klasik tarz hâkim ise oturma grubu, sehpa, komodin ve diğer mobilyalar klasik tarzı en güzel şekilde yansıtmalıdır. Duvar rengi ve dekorasyonda kullanılan bütün unsurlar odaya aydınlık bir atmosfer sağlayabilecek ölçüde seçilmelidir. Odanın aydınlatılması için kullanılan avize, duvar aplikleri klasik tarza uygun olacak antik havaya sahip olduğu takdirde uyum yakalanmış olacaktır. Lüks otel tasarımında odalar ferah ve aydınlık etki uyandırabilecek ölçüde olmalıdır. Özellikle oda içerisinde yer alan banyo tasarımında kullanılacak olan malzemenin kalitesi dikkat çekmektedir. Bu nedenle bu alanların tasarımında kullanılacak olan malzeme temizliği kolay olan ve kişilere rahat kullanım olanağı sunabilecek ölçüde tasarlanmalıdır.

Turizm sektöründe gelinen son noktada otel işletmecileri müşterilerinin memnuniyetini en yüksek seviyede tutabilmek adına alternatif seçenekler geliştirmektedir. SPA, masaj, çeşitli aktivitelere yer veren lüks otel işletmecileri müşteri memnuniyetini kazanabilmek için daha farklı birçok alanda hizmet vermektedir.

Uç iç mimarlık olarak sektördeki yenilikleri yakından takip ederek şık ve estetik değere sahip lüks oteller tasarlamaya devam ediyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir