blog

Küçük Ofis Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Küçük bir alana sahip olan çalışma ortamlarını çok daha verimli ve kullanılabilir hale getirmek mümkündür. Özellikle çalışan sayısının fazla fakat çalışma alanının dar olduğu ofislerde dekorasyonda kullanılacak olan bütün unsurları doğru olarak seçmek ofisi daha işlevsel hale getirme konusunda etkili olacaktır. Günümüzde sıklıkla rastlanan küçük ofislerde verimliliği artırabilmek ve daha ferah bir alan oluşturabilmek için dekorasyonda kullanılacak olan mobilya ve diğer dekorasyon ürünleri doğru olarak seçildiği takdirde küçük alana sahip olan ofisler çok verimli bir mekâna dönüştürülmüş olacaktır. 

Küçük Ofisler Dekore Edilirken Neler Yapılabilir? 

Küçük ofislerin dekorasyonu yapılırken ofisin yapısı ve çalışanların tercihleri mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir faktördür. Çalışan için en verimli olan ortamın oluşturulabilmesi için onun ihtiyaçlarının neler olduğunun mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Ofisin yapısı ve çalışanların tercihleri göz önünde bulundurularak yapılacak olan ofis dekorasyonunda ışıklandırma, mobilya seçimi, renk seçimi ve ofiste yerleşimin sağlanması gibi konular üzerinde titizlikle durulmalıdır.

Küçük ofis dekorasyonlarında seçilecek olan mobilyalar mutlaka çalışanların ofise düzenli olarak yerleşimine imkân tanımalıdır. Örneğin ofis çalışanlarının kullandıkları masaları yuvarlak gruplar oluşturacak şekilde düzenlenirse alan daha verimli kullanılmış olacaktır.

Küçük ofislerde alanı daha verimli kullanabilmek ve ferah bir atmosfer oluşturabilmek için daha az yer kaplayan ve açık renklerin hâkim olduğu mobilya ve dekorasyon unsurlarını kullanmak gerekmektedir.

Küçük ofis dekorasyonlarında çok fazla mobilya ve aksesuara yer verilmesi alanı daraltacak aynı zamanda hoş olmayan bir atmosfer oluşmasına sebep olacaktır. Bu nedenle küçük ofislerin dekorasyonunda mümkün olduğunca sade ve fonksiyonel ürünler tercih edilmelidir.

Özellikle çalışanların kullanmak zorunda kaldığı masa ve sandalyeler az yer kaplayan ve çalışanın evraklarını düzenli olarak yerleştirmesi konusunda işini kolaylaştırabilen ürünler olmalıdır. Böylece evrak ve kişinin günlük olarak kullandığı bazı dosyalar ortada durmayacak ofiste düzen sağlanmış olacaktır.

Küçük ofislerde odaları ayıran bölümler ve kapılar çok fazla yer kapladığından dolayı bu bölümler daha az yer kaplayan cam ve benzeri ürünlerden yapılırsa ofiste daha geniş bir alan oluşturulmuş olacaktır.

Bazı küçük ofislerde ofis merkezinin ortaya alınması ile verimlilik daha da artırılmaktadır. Bu sayede ofis çalışanlarının motivasyonu artırılmış olacak aynı zamanla çalışanlar arasındaki iletişim daha kolay hale getirilmiş olacaktır.

Küçük Ofislerin Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? 

Küçük ofislerin dekorasyonu oldukça zordur. Seçilen bütün dekorasyon unsurları ve mobilyalar alanı olduğundan daha geniş gösterebilecek nitelikte olduğu takdirde ofis çalışanlar için daha ferah ve verimli hale getirilmiş olacaktır. Bu nedenle küçük alana sahip olan ofislerin dekorasyonu yapılmadan önce dekorasyonu yapılacak alan detaylı olarak analiz edilmeli ve yapıya en uygun olacak dekorasyon unsurlarına yer verilmelidir. ofisi doğru şekilde dekore edebilmek için daha önce yapılmış olan dekorasyon fikirleri incelenerek fikir sahibi olunabilmektedir.

Küçük ofis dekorasyonu yapılırken en fazla yapılan hatalardan biri de ofisin yapısına uygun olmayan büyük ve çok yer kaplayan mobilyaların tercih edilmesidir. bu yanlış seçimden dolayı zaten küçük olan ofisin alanı daha da daraltılmış olacak ve çalışanlar için ferah olmayan basık bir ortam oluşturulmuş olacaktır.

Küçük alana sahip olan ofis dekorasyonu yapılırken yeterli depolama alanı oluşturulmalı ve depolama alanı olarak kullanılan dolapların kapaklı değil de sürgülü olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü sürgü kapaklı dolaplar dar alana sahip olan mekânlarda hem alanı daraltmayacak hem de daha ferah bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir