blog

Klasik Villa Tasarımı

Villa genellikle şehrin merkezine uzak bölgelere konumlandırılan lüks ve gösterişli konutlardır. Villalar iki, üç ve dört katlı olarak tasarlanmaktadır.

Herkesin hayalini kurduğu yaşam alanları arasında yer alan villalar görkemli ve muhteşem görünümleri ile hayranlık uyandırıyor. Villaların tasarımında tamamen kişilerin zevk ve tercihlerini yansıtan stiller uygulanmaktadır. Her insan yaşam alanının kendine konforu ve huzuru sunmasını bekler. Bu imkânlara sahip olabilmek için yaşam alanının doğru şekilde dizayn edilmiş olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde istenilen konforu yaşayabileceğiniz mekânlar oluşturabilirisiniz. Bunun için konusunda uzman iç mimarlardan destek almanız gerekmektedir. Günümüzde villalarda klasik ve modern dekorasyon unsurları sıklıkla kullanılmaktadır.

Klasik Villa Tasarım Önerileri

Klasik villa tasarımı yapılırken birçok faktöre dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların en başında dekorasyonda kullanılacak olan bütün unsurların bir bütün olarak düşünülüp aralarında uyumun sağlanmasıdır. Ancak bu şekilde huzurlu ve hoş bir görünüm yakalanmış olacaktır. Klasik villa tasarımında içinde yaşayacak olan kişiyi kendini iyi hissettirecek olan bir tasarım kullanılmalıdır. Tasarım yapılırken çok uzun zaman da kullanılsa içinde yaşayanların sıkılmayacağı unsurlara yer verilmelidir. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken en önemli detay ferahlık verici renk ve modellere yer verilmesidir. Ancak bu şekilde insanların içinde yaşamaktan keyif aldıkları hoş mekânlar tasarlanmış olacaktır. Yaşam alanlarında kullanılan dekorasyon ve renkler kişiyi direk olarak yansıtan unsurlardır. Bu nedenle klasik villa tasarımında iç mekân ve dış mekân bir bütün olarak düşünülüp aynı tarzı yansıtacak şekilde dizayn edilmelidir.

Klasik Villa Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Klasik villa tasarımında kullanılacak olan mobilyalar tarza uygun olarak seçilmelidir. Bu sayede dekorasyonda bütünlük sağlanmış olunacaktır.  Renk uyumu ilk göz önünde bulundurulması gereken konular arasında yer alır. Zemin, duvar ve dekorasyonda kullanılacak bütün renkler uyumu yansıtmalıdır. Tasarımda ilk dikkati çekecek olan unsur zemin dekorasyonudur. Bu nedenle zemin dekorasyonu mekânı ferah ve şık gösterecek şekilde tasarlanmalıdır.  Villalar oldukça ihtişamlı yapılar olduğundan dolayı klasik villa tasarımında kullanılacak olan malzemeler en kaliteli ürünlerden seçilmelidir. Özellikle dar mekânların daha geniş gösterilmesi amacıyla dekoratif aynalara yer verilebilir. Şık ve ferah bir villa tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri de dekorasyonda gereksin ve göz yorucu aksesuarlara yer vermemek gerektiğidir. Bu şekilde tasarımda ferah ve nefes alan bir yaşam alanı oluşturulur. Klasik villa tasarımında kullanılacak olan aksesuar klasik tarzı en güzel şekilde yansıtan sade, şık ve kaliteli özelliğe sahip olmalıdır.

Klasik villa tasarımında sıklıkla tercih edilen malzeme ahşap olmuştur. Ahşap ağır ve doğal yapısıyla bu alanlara en fazla yakışan dekorasyon unsuru olmuştur. Villa tasarımında mobilyalar genellikle ahşap malzemeden tercih edilmektedir. Mobilyaların yerleştirilmesi dekorasyonda önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle görsel bütünlük oluşturacak şekilde yerleştirilen mobilyalar yaşam alanlarında huzur ve düzeni yansıtacak olan unsurlar olacaktır. Mobilya tercihinde renk uyumu da göz ardı edilmemelidir. Özellikle diğer dekorasyon unsurları ile renk ve kalite bakımından uyum yakalanmalıdır.

Klasik villa tasarımında kaliteyi ön plana çıkaracak olan kaliteli unsurlara yer verilmelidir. Çünkü kaliteli olmayan malzemenin dekorasyonda yer alması bir villa tasarımına yakışmayacak ve hoş durmayacaktır. Bu nedenle seçilecek olan her ürün villanın yapısına uygun olmalıdır. Klasik villa tasarımında mutfak en önemli bölümler arasında yer alır. Mutfak dekorasyonunda kullanılacak olan unsurlar öncelikle fonksiyonel olmalı. Ayrıca villa tasarımına uygun olacak şekilde kaliteli ve gösterişli malzeme ve mobilyalara yer verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir