blog

Karanlık Bir Odayı Aydınlık Gösterme Önerileri

Eğer yaşam alanınız yeteri kadar ışık almıyorsa o zaman bu durumu uygulayacağınız yöntemler sayesinde sorun olmaktan çıkarabilirsiniz. Karanlık odanın sıkıntısı içerinin kasvetli görünmesi ve otururken sizi boğuyor olmasıdır. Aşağıda verdiğimiz öneriler ise artık mekanı olduğundan çok daha aydınlık gösterecektir.

Canlı Halılar

Renkli halılar mekan içerisinde canlılık ve aydınlık sağlayacaktır. Bunun için halı seçiminde açık ve canlı renkleri tercih etmeniz gerekiyor. Üstelik canlı renkler evinize daha fazla enerji verecektir.

Karanlık Bir Odayı Aydınlık Gösterme Önerileri

Karanlık Bir Odayı Aydınlık Gösterme Önerileri

Aynalar

Eğer ki evinize giren gün ışığını daha fazla hale getirmek istiyorsanız o zaman aynaları da çoğaltmanız gerekiyor. Işık gelen duvara asimetrik aynalar döşediğinizde içerinin daha fazla aydınlık olduğunu göreceksiniz. Üstelik aynaların dekorasyon üzerindeki etkisi çok yüksek olacaktır. Piyasada satılan dekoratif aynaları tercih ederek bunu başarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ev Dekorasyonu

Perdeler

Perdenin dekorasyonla uyumu önemlidir. Ancak siz illa dekorasyonuma uyacak diye koyu renkteki perdeleri tercih ederseniz o zaman bu odanın olduğundan daha karanlık olmasını sağlayacaktır. Bunun için perdelerinizi daha çok güneşi engellemeyecek modellerden tercih etmeniz önemlidir. Perdeler bir evin mahremiyetini gizler dolayısıyla perdeleri bu konuyu da düşünerek seçmek yerinde olacaktır.

Karanlık Bir Odayı Aydınlık Gösterme Önerileri

Karanlık Bir Odayı Aydınlık Gösterme Önerileri

Metalik Tonlar

Karanlık odaları aydınlatmanın yollarından birisi de metalik renkleri kullanmaktır. Bunun için gümüş ve altın tonlarını kullanacağınız aksesuar ve mobilyalar tercih edebilirsiniz. Mesela işim daha basit olsun istiyorsanız o zaman gümüş çerçeveli bir ayna güzel etki yaratacaktır.

Parlak Yerine Mat Zeminler Tercih Edin

Bazıları parlak olan renklerin daha aydınlık göstereceğini düşünebilir ancak zeminde parlak malzeme kullanmak doğru olmayacaktır. Çünkü parlak olan zeminde ışık eşit bir şekilde yayılmaz. Parlak yerine açık tonlu mat olan zeminleri tercih etmeniz odanın aydınlık gösterilmesi için daha önemlidir.

Karanlık Bir Odayı Aydınlık Gösterme Önerileri

Karanlık Bir Odayı Aydınlık Gösterme Önerileri

Camlar

Camlar güneş ışıklarının içeri girmesinin yoludur. Bunun için bu yolun sürekli açık olması gerekiyor. Bunun içinde camlarınızı sürekli olarak temizlemek durumundasınız. Temiz bir cama sahip olan mekan daha aydınlık olacaktır.

Aydınlatma

İçerinin aydınlık gösterilmesindeki en önemli etken ise aydınlatma sistemleridir. Odanızın içerisinde çok fazla ışık vermeyen lambalar kullanıp yere yakın olan aydınlatmalar tercih ettiğinizde beklediğiniz aydınlık olmayacaktı. Bunun yerine daha canlı aydınlatmalar kullanarak tavandan aydınlatma yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir