Genel

İç Mimarlık ve Cafe Dekorasyonu

İç Mimarlık ve Cafe Dekorasyonu

Üretimin her alanında gelişen teknolojiyle birlikte birçok gelişim yaşanmaktadır. Sanayi ve endüstri alanındaki gelişmeler de direkt teknolojiden etkilenmektedir. Teknoloji ve endüstri deyince akıllara sadece elle tutulan birtakım nesnelerin gelmesi doğru olmayacaktır. Zira yaşadığımız çağda teknolojik yeniliklerin önünü açan yegâne unsur yazılım olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü aynı makine veya cihazı farklı yazılımlarla birçok işlevde kullanmak mümkündür. Üretim sektöründeki bu atılımlar son kullanıcıya kendi kişisel zevkinin satın aldığı ürün üzerinde yansıtmasına olanak sağlamaktadır. Gelişen yazılım sistemleriyle birlikte son kullanıcıya sunulan alternatiflerin de arttığını söylemek mümkündür. Bu sektörlerden biri de iç mimarlıktır.

İç mimarlık, özellikle çizim programlarının gelişmesiyle birlikte, hayal gücünün sınırlarının zorlandığı dev bir sektör olmaya doğru her geçen gün hızla yol almaktadır. İnsanlar yaşadıkları evlerin, sık sık adım attıkları mekanların kendi kişisel zevklerini yansıtmalarını istemektedirler. Gelişen teknoloji bu anlamda son kullanıcıya istediği imkânı vermektedir. Günümüzde bir ürünün pratik faydası, uzun ömürlü olması ve sorun yaratmaması kadar önemli bir başka unsur da o ürünün tasarımıdır. Tasarım bileşeni kişinin kendini yansıtmasına olanak sağladığı için önemlidir. Hatta günümüzde insanlar birçok önemli özellik öncesinde direkt tasarıma bile yoğunlaşabilmektedirler. Cafe dekorasyonu da bu anlamda öne çıkmaktadır. Zira cafeler kalabalık şehir hayatının önemli ara istasyonlarının başında gelmektedir.

Özellikle hızla akıp giden şehir yaşamında cafelerin ne kadar önemli bir yer tuttuklarını anlamak gereksizdir. Özellikle her köşe başında beliren zincir kahvecilerle birlikte, kişinin kendi çabasıyla yarattığı kafelerin sayısı bir hayli fazla. Buna ihtiyaç olduğu söylenebilir. Herkes, iş yerinin yanında iyi bir cafe bulunmasını ister. Çünkü gün içinde iş koşturmasından bunaldığından iyi bir kahve herkese iyi gelir. Cafe dekorasyonu bu noktada önemli bir hale gelir. Çünkü bir cafeyi tercih sebebi yapacak şey sadece ürettiği kahve değildir. Aynı zamanda cafenin dekorasyonundan gelen konfor ve rahatlık da burada ön plana çıkmaktadır. Konfor gereklidir çünkü cafeler yorucu şehir koşturmasının en cazip ara duraklarından biridir. Bu noktada iç mimarlık uygulamalarının ideal bir cafeyi ortaya çıkarmak için birçok bileşeni işin içine kattığını söyleyebiliriz.

Related Posts

One thought on “İç Mimarlık ve Cafe Dekorasyonu

 1. Selahattin ÇAYLI dedi ki:

  Merhaba, işletmenin toplam 500m2 lik bir alanı mevcut.
  300 m2 iç mekana sahiptir. İç mekanda radikal değişiklikler yapmak istiyorum. Güzel ve etkili bir Dekorasyon yapmak istiyorum. Yapacağım değişikliklerin mekandaki mevcut altyapıyı kullanarak yapılması çok makul olacaktır. Çünkü bu hamle ile alt yapıya yönelik maliyetten kurtarmış olacağım. (Isıtma-soğutma-elk alt yapısı-tesisat alt yapısı v.b) 2011 yılından beri faaliyette olan bir işletme olduğunu varsayarsak bir ciddi bir değişime ihtiyaç olduğu elzemdir.

  Dış cephenin değişmesi gerekiyor.

  İç mekanın değişmesi gerekiyor.
  Lavabolar da komple şekil ve içerik değişikliklerin olması gerekiyor.
  Bar bölümünün yerinin değişmesi düşünülebilir.

  Dış mekanda dokunuşlar yapılabilir fakat dış mekandaki mobilyalar değişmelidir.

  Hem iç mekan hem de dış mekanda yapacağımız çalışmalarda; 10-20-30 kişilik guruplar geldiğinde hızlı masa birleştirme yapabilmeliyiz. Hem de müşterilerin memnun kalacağı noktalar olmalıdır.

  Ferah ve şık ve de sıcak bir mekan ortamını sağlamamız gerekiyor.

  İşletmenin sabah ve akşam servisi çok zayıftır. Sabah kahvaltı servisini çok güçlendirmemiz gerekiyor, akşam servisi için birşeyler düşünülebilir.

  Öğle servisimiz çok güçlü geçiyor(maşaallah:)). Öğle servisinde bizi sürekli tercih eden müşterilerimizin menüsünü daha güçlendirmemiz gerekiyor. Yeni alternatifler geliştirmemiz gerekiyor. Tatlı ve içecek menüsünde de çok zayıf kalıyoruz. Bu noktayı önemseyip kalkındırmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir