blog

İç Mimarlar Hakediş Mi Anahtar Teslim Mi Çalışmalı?

Günümüzde iç mimarlar konut projeleri için alıcılara farklı seçenekler sunmaktadır. Topraktan veya maketten ev sahibi olmak mümkün olabilmektedir. Fakat bazı durumlarda bu tür satın almaların avantajı olduğu kadar dezavantajı da bulunmaktadır. Anahtar teslim ve hak ediş usulüne göre mimarlar müşterilerine seçenek sunmaktadır. Anahtar teslim projelerde inşa edilen yapı ve konut a ait olan bütün masraflar ve giderler eksiksiz olarak karşılanıp alıcıya o şekilde teslim edilmektedir.

Kısacası anahtar teslim projeler müşteriye konutun oturulabilir hale getirilerek teslim edilmesi anlamına gelmektedir. Anahtar teslim projelerde işçilik dâhil bütün giderler yüklenici firma tarafından eksiksiz olarak karşılanmaktadır.iç mimar tasarımını yapacağı konut,otel,cafe,restoran,ofis ve benzeri yaşam alanlarının tasarımına başlamadan önce müşterisi ile oturup yapıyı ne zaman teslim edeceği hakkında net bir tarih verir ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürür.

İç mimar tasarımını yapacağı konut ile ilgili tüm giderleri hesaplayarak müşteriye bildirir. Konut kullanılabilir hale getirildiğinde yani tüm çalışmalar bittiğinde müşteri ödeyeceği miktarı ödeyerek anahtarını teslim alır.

İç Mimarlar Hakediş Mi Anahtar Teslim Mi Çalışmalı?

İç Mimarlar Hakediş Mi Anahtar Teslim Mi Çalışmalı?

Anahtar Teslimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Anahtar teslim projelerde işin zamanında bitirilip teslim edilememesi ya da beklenmeyen sorunlarla karşılaşılması gibi durumlar oldukça sık rastlanan sorunlar arasında gelmektedir. Bu yönüyle insanların mağduriyetine sebebiyet vermektedir. Fakat konutun tamamlanmış haliyle teslim edileceğini ifade ettiği için anahtar teslim projeler daha avantajlıdır.

İşi üstlenen iç mimarın işi teslim edeceği tarihi önceden belirtmesi ve hiçbir eksik kalmadan konutu teslim etmesi anahtar teslim usulünün avantajları arasında yer alır. Anahtar teslim projeler her yönüyle güven teşkil eden projelerdir. Bunun dışında müşteriler çalıştıkları iç mimar ile sürekli iletişim halinde olduklarından dolayı başından sonuna kadar projeyi takip edebilme şansına sahiptirler.

Proje aşamasında iken tasarım hakkında bütün bilgiye sahip olma şansı bulunan müşterinin yaşam alanında istediği ve beklentilerini karşılayabilecek bir yaşam alanı ortaya çıkması sağlanır. Anahtar teslim projelerde ödeme ve teslim aynı tarihte olduğundan dolayı güven teşkil eder. Proje biter bitmez anahtarını teslim alan müşteri konutu kullanmaya başlayabilme şansına sahiptir.

İç Mimarlar Hakediş Mi Anahtar Teslim Mi Çalışmalı?

İç Mimarlar Hakediş Mi Anahtar Teslim Mi Çalışmalı?

Anahtar teslim projelerde yapının kişiye oturulabilir ve kullanılabilir bir şekilde teslim edileceğini ifade etmektedir. İnşaatın kaba şekliyle tamamlanmasının yanı sıra boya, parke, ahşap, kalorifer, pencere, tesisat gibi ince işlerinde eksiksiz bir şekilde tamamlanıp teslim edilmesidir. Bütün bu giderler tasarımı üstlenen kişiye aittir. Bütün bunlar ve işin bitiş tarihi en başında müşteri ile yapılan sözleşmede belirlenir.

Hak ediş nedir?

Hak ediş, tarafların sözleşmesini imzalamalarıyla birlikte uygulamaya başlanmış olan proje için sözleşmede tarafların belirledikleri aralıklarla yapılan iş miktarı karşılığı olarak projeyi üstlenen kişiye alıcı tarafından ödenen paradır.

Hak ediş usulune göre başlanan projelerde yaklaşık maliyet süreci baştan sona kadar müşteri tarafından yürütülebilmektedir. İşin maliyeti hakkında daha net bilgiye sahip olunur. Hak ediş ile yaklaşık maliyeti, aşırı düşük hesapları, fiyat farkı hesaplarını, teknik şartnameleri, analizleri, metrajları, yapılan işleri, ödeme takibini daha yakından takip edebilme imkânı bulunmaktadır. Hak ediş usulüne göre en uygun fiyat teklifi hazırlanabilmektedir.

İç Mimarlar Hakediş Mi Anahtar Teslim Mi Çalışmalı?

İç Mimarlar Hakediş Mi Anahtar Teslim Mi Çalışmalı?

Genellikle daha büyük projelerde hak ediş usulü tercih edilmektedir. Projede yer alan işçilik, malzeme ve diğer giderlerin maliyet analizlerini kolaylıkla yapabilme imkânı veren hak ediş usulü en fazla harcamanın hangi malzemeye yapıldığını kolaylıkla görmenizi sağlar.

İç mimarlar yaşam alanlarının tasarımını yaparken mekânın şık ve estetik değer kazanmasını sağlamaktadır. Evlerin iç mekân tasarımı, ofis, havaalanı, hastane, cafe ve akla gelebilecek birçok yaşam alanının tasarımını yaparken teknolojinin bütün imkânlarından yararlanarak son derece şık ve modern yapılar ortaya koymaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir