Hastane TasarımıHer gün yüzlerce kişinin sağlık problemi nedeniyle başvurduğu bir kurum olan hastanelerin insanlara en güzel şekilde hizmet verebilecek donanım ve kapasiteye sahip olması gerekmektedir. Son dönemlerde özel hastanelerinin sayısındaki artış insanları en iyisini aramaya teşvik etmiştir. Doğal olarak en güzel şartlarda tedavi edilmek isteyen hastaların bir hastaneden beklentilerinde artışa neden olmuştur. Hastanede verilen sağlık hizmetinin kalitesinin yanında hastanenin iç ve dış mekânının tasarımı da önem verilen ayrıntılar arasında yer almaktadır. Hasta için büyük öneme sahip olan hasta odalarının, misafir bekleme salonlarının ve hastanenin genel dekorasyonunun iyi bir şekilde yapılması çok büyük önem arz etmektedir.

İlk etapta sadece sağlık kurumu olarak akla gelse de hastanelerin dekorasyonu hasta sayısını doğrudan etkileyecek olan bir unsurdur. Bir hastane işletmek istiyorsanız ve bunun için yeterli olan bütün imkânlara sahip iseniz benzerlerinize karşı farkınızı ortaya koyabilmeniz için ihtiyacınız olan işinde uzman ve bu konu ile ilgili yeterli oranda donanıma sahip uzman mimarlar ile iletişime geçmek olacaktır. Uç iç mimarlık olarak size bu konuda ihtiyacınız olan bütün yardımı sağlayıp farkınızı ortaya koymanızda size yol gösterici olmaktan mutluluk duyarız. Bazen yapılacak olan küçük dokunuşlar ile tasarım âdete eşsiz bir hal almaktadır. Önemli olan bu dokunuşun usta eller tarafından doğru şekilde yapılmasıdır. Sınırları zorlayan ve hayallerinizi ortaya koyan muhteşem hastane tasarımları için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Hastane Tasarımı Yapan Firmalar

Hastanın kendisini rahat ve huzurlu hissedebilmesi hastanın kaldığı odayla doğrundan bağlantılıdır. Dolayısıyla hasta odası ne kadar konforlu ve ferah olursa hasta o derece huzurlu ve rahat olacaktır. bu nedenle hasta odası tasarımı yapılırken odanın ferah ve düzenli bir yapıda olması en başta dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında gelmektedir. Hastanın kullanacağı dolap, yatak masa ve benzeri araç ve gereçler hastaya kolay erişebilirlik imkânı sunabilmesi açısından dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Kısacası bir hastane odasında hastanın hem psikolojik hem de fiziksel ihtiyaçlarına cevap verebilecek unsurlar bir arada bulunmalıdır. Hasta odasında hastanın kişisel eşyalarını yerleştirebileceği aynı zamanda çok fazla yer kaplamayan dolap bulunmalıdır.

Hastane TasarımıHastane Tasarımı Modelleri

Hasta odası tasarlanırken kullanılacak olan duvar rengi hastayı sıkmayacak tonlarda olmalıdır. Bunun aksine hastaya dinginlik verecek ve onu rahatlatacak olan pastel renkler tercih edilmelidir. Hasta odalarında zemin dizaynı yapılırken temizliği kolay yapılabilen kaygan olmayan malzeme tercih edilmelidir. Hasta için sağlığa uygunluk çok önemli olduğundan kullanılan bütün mobilya ve aksesuarların kolay temizlenebilirlik özelliği taşıması son derece önemlidir. Hasta odalarında mutlaka duş, tuvalet ve lavabo yer almalıdır. Bu alanların tasarımında da renk uyumu ve kullanılan malzemenin kalitesi büyük önem taşır. Ayrıca hasta odası tasarımında güneş ışınlarını doğrudan alması yönünde düzenleme yapılmalıdır. Hasta için fiziksel çevresindeki uyum büyük önem taşıdığından dolayı hasta odalarında kullanılan perde, duvar rengi, zemin ve mobilyalar uyum içerisinde olmalıdır. Hastanın odasında doğru şekilde yerleştirilmiş bir televizyon mutlaka bulunmalıdır. Hastanın yatağı onun rahat edeceği ve mümkün olduğunca dışarıyı seyredebileceği bir yerde olmalıdır.

Hasta odasının havalandırılmaya müsait olması gerekmektedir. Sürekli kapalı halde bulunan odada hakim olan kötü kokunun kolay şekilde çıkması için odada yeterli büyüklükte pencerenin bulunması gerekmektedir. Çünkü kirli olan havada oksijen azalmış karbondioksit artış göstermiştir. Bu durum hasta için son derece tehlikeli bir durumdur. Hasta odalarının tasarımında aydınlatma hastanın kendisini iyi hissetmesi açısından önemli etkiye sahip olan bir unsurdur. Odanın büyüklüğüne ve dizaynına uygun bir aydınlatma seçeneği kullanılması dekorasyon açısından önemlidir.

 

Uç İç Mimarlık İç mimarlık eleştirinin kalmadığı yerde biter.
En kısa sürede size ekibimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.
Gönder