Genel

Geleceği İnşa Etmek İçin Ahşap Atıkların Geri Dönüştürülmesi

Geleceği İnşa Etmek İçin Ahşap Atıkların Geri Dönüştürülmesi

Dünyada her geçen gün artan atıp oranında ötürü, tüm dünya alarm vermiş durumda. Atık oranlarının beklenen artışla önümüzdeki 20 yıllık süreçte 4 milyon tona yükselmesi uzmanların öngörüleri arasında. Düzenli bir biçimde işlenmemiş olan ve toplanmamış olan katı atıklar oldukça önemli çevre problemleri haline gelebilmektedir. İnsanlığın özellikle salgın, solunum yolu hastalıklarındaki seviyenin artmasıyla birlikte günümüzde birçok insan salgın hastalıklarla mücadele etmeye başlamıştır.

Sürdürülebilen çevre, sağlıklı bireyler, insan ve doğa dostluğu, doğal kaynakların etkili ve verimli kullanabilmesi için atık yönetimi. Bütün dünya ülkelerinin artık bu konu hakkında tedbirler alması gerekiyor. Atık sadece çevresel değil, aynı zamanda ekonomik ve doğal bir kayıpla karşı karşıya kalmaktır. Bu açıdan bütün ülkelerin bu taşın altına elini koyması gerekmekte. Atıkların doğru bir biçimde yönetilebiliyor olması ve kaliteli olan atıkların geri dönüşümünün sağlanması ekonomiye yeniden kazandırılması oldukça önemli bir hale gelmiştir. Geri dönüşüm ve enerji dönüşümünün oldukça yüksek seviyelere çıkması ülke ekonomilerinin gelişimi için büyük bir fırsat anlamına geliyor.

ilginizi çekebilir : Ofis Dekorasyonu ve Tasarımı Yapan İç Mimarlık Firmaları

Tehlike Arz Eden Atıklar Enerjiye Dönüştürülebilir!

Çevreyi koruma adına sürdürülmesi mümkün olan üretim politikaları sayesinde devletlerinde bu konuya yardım edip, tehlikeli olan atıkları enerjiye dönüştürebilmesi mümkündür. Atık yönetimi sayesinde her yıl milyonlarca ton atık geri dönüştürülerek doğayı daha iyi şekilde koruma altına alabiliriz. Yıllık olarak 35 milyon tona yakın atıkla 45 milyona yakın ağaç 600 milyon kilodan az sera gazı 70 milyon metreküp daha az seviyede su kullanımı, 20 milyar KWH daha az enerji kullanımı ve yıllık en az 15 milyar TL katma değer sağlanır.

İsrafı önlemek, kaynakların, verimli bir biçimde kullanılabilmesi, atıkların oluşmasının kısıtlanması ya da engellenmesi, atık oluşumu esnasındaysa kaynaklarda ayrı bir biçimde depolanıp toparlanması ve geri kazanımların sağlanması, bugünün şartlarında bireylerin ve kurumların gündeminde birinci sırada olması gereken konulardır.

Dünya; küresel ısınma, ozon tabakasının delinmesi, doğal afetler, salgın hastalıklar ve terör olaylarıyla uğraşmakta. Dünyanın daha iyi ve temiz bir yer olması için bütün ülkelerin onurlu bir yardımlaşma sağlaması doğanın korunmasına, ekonomik, manevi ve enerji bakımından daha az kaynak tüketilmesini azaltır. Bu açıdan son derece önem verilmesi gereken bir konudur.

Dünyada insanlık yaklaşık 200.000 sene önce başladı. Bundan 10 bin yıl önce nüfusumuz sadece bir milyon idi. Fakat günümüzde nüfus 8 milyara yaklaşmıştır. Tarihte yapılan savaşlar, soykırım ve ciddi derecede ölümler olmasına rağmen insan nüfusu git gide artıyor. Nüfus artışıyla insanlar daha fazla toprak kullanıyor ve doğadaki birçok türün kaybolmasına sebep oluyorlar. Ayrıca nüfusun giderek artması demek, atık seviyesinin de artışı demektir. Bu yüzden atıkların geri dönüştürülmesi ve özellikle ahşap atıkların tamamının geri dönüştürülerek kullanıma kazandırılması son derece önem arz eden bir durumdur.

ilginizi çekebilir : Cafe Dekorasyonlarında Tasarım

Milattan önce insan nüfusu 1 milyon civarındayken, bu nüfus 14 ile 20. Yüzyıllar arasında 3 milyara yükseldi. Bunun temel sebebi yapılan inkılaplar ve devrimlerdir. Bu devrimlerin her birinin elbette yararları vardır. Fakat olayı doğa açısından düşünürsek bu bir felakettir. Bu yüzden atık seviyeleri artıyor ve dünyadaki doğal kaynakların her birini gezegene hükmeden tek tür olan insanlar yavaş yavaş değil, hızlı bir şekilde tüketiyor ne yazık ki. Bu sebepten ötürü her endüstrideki atıkların geri dönüşüme kazandırılmasının son derece önemli olduğunu anlamamız gerekiyor. Buna önem vermezsek ve nüfus politikaları uygulamazsak 2050 yılı itibariyle nüfusumuz 20 milyara yaklaşacak gibi görünüyor. Bu durum da yine doğal kaynaklarımızın tükenmesi ve dünyada insan dışında farklı türlerin azalması ve doğal kaynakların azalmasından ötürü kıtlıkların ve hava kirliliğinin git gide çekilmez bir seviyeye gelmesi anlamını taşıyor. Bu yüzden bizler atık ahşapları geri dönüşüme kazandırıp enerji tasarrufu sağlamalıyız.

daha fazlası için : https://www.ucicmimarlik.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir