Genel

Ev Duvar Renkleri Nasıl Olmalıdır ?

Ev Duvar Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Herkesin evi kendisi için özeldir. Evler içinde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerdir ve bizlere huzur verirler. Evdeki konforu ortaya çıkaran bazı faktörlerin varlığından söz etmek mümkündür. Bir evin salon, mutfak, banyo, yatak odası gibi bölümleri bulunur. Hepsi birlikte eve has bir hava oluşturulmasını sağlar. Bir evin dekorasyonunu güçlendiren bazı etkenler vardır. Kullanılan mobilyalar, tercih edilen renkler, eşya yerleşimi ve duvar renkleri evlerin kendine has atmosfer oluşturmasına katkı sağlarlar. Bir evde en çok öne çıkan konulardan biri duvarların hangi renkte olacağıdır. Duvar rengi seçiminde nelere dikkat etmek gerekir? Duvar renginizi değiştirmek istiyorsanız seçimizi hangi kriterlere göre yaparsınız? Tüm bu sorular evinizin dekorasyonuna doğrudan etki edecek sorulardır.

Ev Duvar Renkleri İçin Doğru Seçim

Evin duvar renginin ne olacağını etkileyen pek çok faktör vardır. Salonun genişliği, evdeki mobilya ve eşyaların rengi, zeminin rengi, sizin kişisel tercihleriniz burada belirleyici etkenlerdir. Örneğin boyamak istediğiniz alan dar olabilir. Bu noktada tercihinizin koyu tonlar olması yanlış bir seçim olur. Zira dar alanlarda koyu tonlar dar ve kasvetli bir hava oluşmasına neden olur. Demek ki dar alanlarınızı daha geniş ve ferah göstermek için açık renkleri tercih etmelisiniz. Şampanya, fildişi gibi renkler küçük salonlar için tavsiye edilebilir. Ancak eğer salonunuz genişse çok açık renklerden ziyade hafifi koyu renklere yönelebilirsiniz.

Evinizdeki mobilyalar ve eşyalar canlı ve açık renkli ise duvarlarınızda mat ve nötr renkleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde renklerin birbirine girmesini, yani karmaşayı önlemiş olursunuz. Tabii kişisel hayatımız da duvar rengini seçmemizde etkili olacaktır. Stresli, tempolu bir hayatımız varsa mavi ve yeşilin rahatlatıcı tonlarını kullanmak isabetli olacaktır. Eğer eğlenceli bir yaşamdan yanaysanız duvarlarınızda sıcak renkleri seçebilirsiniz. Salon rengini seçerken ise salondaki mobilyalara bakmak gerekecektir. Bununla birlikte salondaki ışık da bu seçimde göz önüne alınır. Diğer odalara geçecek olursak burada da kendi tercihleriniz ön olana çıkar. Kimi tüm odaların aynı renkte olmasını isterken kimi de her oda için farklı bir renk seçmeyi tercih etmektedir.

İlginizi çekebilir : https://www.ucicmimarlik.com/ev-dekorasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir