blog

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Eviniz için yeni bir dokunuş yapmak istediğinizde sadece bir perdeyi değiştirmek bile evin havasını ve atmosferini değiştirecektir. Eğer buna karar verdiyseniz öncelikli olarak değişimi istediğiniz odanın genel bir görünümüne bakmanız ve tarzının ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ev dekorasyonuna başlamadan önce sadece perdelerle mi devam edeceksiniz yoksa mobilyalarınız da değişecek mi? çünkü perde tercihinizi yaparken buna dikkat etmeniz gerekiyor. Perde seçiminde mobilyalar kadar duvarlarda önemlidir. Bunun içinde duvarlarınızda kullanılan renkler ya da duvar kağıtları konusunda biraz daha hassas olmak gerekiyor. Perdelerde çok fazla model ve çeşitler var. Bunun için mekana uygun olan perdeleri seçmek gerekiyor.

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi Nasıl Olmalı

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi Nasıl Olmalı

Pencere tasarımları perde seçiminde önemlidir. Mesela odanızda pencereleriniz Fransız balkon diye tabir edilen bir model ise o zaman seçeceğiniz perdenin modeli farklı olmak zorundadır.

Perde Seçiminde Neye Dikkat Edilmeli?

Ev dekorasyonu yaparken perde seçiminde öncelikli olarak trendlerde neler varsa onlara göz atmanız gerekiyor. Perdelerde de her yıl moda yenilenirken farklı desenler ortaya çıkıyor. Bu nedenle de bu yılın moda trendlerine dikkat etmeniz önemlidir.

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi Nasıl Olmalı

Perde bir evi en şık gösteren eşyaların başında geliyor. Dolayısıyla perdenizi seçeceğiniz odayla uyum içerisinde olması gerekiyor. Tasarım açısından da seçtiğiniz perdenin odanın genel görünümünü mutlaka desteklemesi gerekiyor. Oda içerisinde pencereniz küçük ise o zaman içeriye daha fazla gün ışığı alabilecek model tercih edilmeli. Bunun için bu tarz pencerelerde seçim genelde tüllerden yana olacaktır.

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi Nasıl Olmalı

Perdelerde koyu renkler sadece salon içindir bu nedenle de odanızda koyu renk seçerek kasvetli ve ağır bir ortam oluşturmamalısınız. Perdeler çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Mesela dekorasyonu yapılacak olan mevsimi de dikkate almanız gerekiyor. Yazın daha cıvıl cıvıl renkler tercih edilebilir.

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi Nasıl Olmalı

Sonuç olarak ev dekorasyonunda perde seçimi nasıl olmalı sorusun yanıtı olarak tercih edeceğiniz odaya göre belirleme yapılması ve bütçenizi de belirlemiş olmanız gerekiyor. Belirlediğiniz bütçenin dışına çıkmadan en uygun modelin tercih edilmeli başarılı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir