blog

Ev Dekorasyonunda Parke Seçimi Nasıl Olmalı?

Parke seçimi yaşam alanlarının dekorasyonuna yön verecek olan en önemli unsurların başında yer alır. İç mekânlarda parkenin dekorasyona olan etkisi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Gün geçtikçe yeni buluşlar tasarlayan yapı sektöründe çağın gerisinde kalmayıp iç mekânlarınıza eşsiz bir görünüm kazandırmak hiçte zor değil. Birbirinden farklı malzeme model ve türde tasarlanan parkeler her türlü bütçe ve zevke cevap vermektedir. Fakat yaşam alanlarınıza yapacağınız dekorasyonda bu ürünlerde en doğrusunu seçerek mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz. Parke seçimi yaparken hem size uzun yıllar fayda sağlayabilecek kaliteli bir malzemeden üretildiğine hem de dekorasyonu yapılacak olan mekâna uyum sağlamasına dikkat edilmelidir.

Ürün bazen ne kadar kaliteli ve mükemmel bir şekilde tasarlanırsa tasarlansın sizin dekorasyonunu yapacağınız yaşam alanınız ile uyum sağlamayabilir. Bu nedenle seçilen ürün dekorasyon ile uyum içerisinde olmalıdır. Ürünün hangi zeminlerle uyum sağlayabileceği önceden tespit edilip parke seçimi bu doğrultuda yapılmalıdır. Örneğin mutfak banyo gibi zeminlerde kullanılacak olan malzeme ile salon oturma odası gibi zeminlerde kullanılacak olan parkenin malzemesi muhakkak ki birbirinden farklı olacaktır. Çünkü bu alanlarda kullanılan ve alana uyum sağlayacak olan malzeme türü kesinlikle birbirinden farklı özellik göstermektedir. Salonda ise dikkat edilecek birbirinden farklı unsur bulunmaktadır.

Parke

Parke seçerken bunların hepsi göz önünde bulundurulduğu takdirde mükemmel sonuç alınacaktır. Örneğin geniş bir salonun dekorasyonunda tercih edilen duvar rengi şömine bulunuyorsa şöminenin tarzı mobilya ve kullanılacak olan bütün aksesuarlar parke seçimini etkileyecektir. Bu ayrıntılar göz önünde bulundurulduğu takdirde yaşam alanınıza yeni bir değer katmakla birlikte misafirlerinizi en güzel şekilde ağırlayabileceğiniz eşsiz bir ortam hazırlamış olacaksınız.

İlginizi Çekebilir : Ev Dekorasyonu

PARKE ÇEŞİTLERİ

Yaşam alanlarının dekorasyonunda hemen hemen her alanda görmeye alışık olduğumuz bir malzeme türü olan ahşap kullanıldığı ortama kattığı değer yönüyle ilk sırada gelmektedir. Doğal ve dayanıklı oluşu ve kullanıldığı her yere yakışması yönüyle sık tercih edilmektedir. İster modern ister geleneksel tarz benimsenerek yapılan dekorasyonda ahşap zemin kaplama malzemeleri sıklıkla kullanılmaktadır. Tasarımcıların özel dekor kullanarak ya da dijital baskı ile tasarlayıp üretmiş oldukları ürünler kullanıldıkları zemine ayrıcalık katmaktadır. Lüks bir salon dekorasyonunda çok fazla zevke hitap edebilecek olan yer kaplamaları mevcuttur.

Masif parkeler ise daha çok geleneksel tarz benimseyen ve yaşam alanını geleneksel tarzda dekore etmek isteyenlerin tercihi olmaktadır. Klasik tarzda dekorasyonu yapılacak olan büyük salonlarda eşsiz bir değer sunmaktadır. Masif parkeler daha uzun ömürlü ve doğala yakın görünümü sayesinde sık tercih edilen bir tür olmaktadır.

Tamamen ağaçtan yapılan bu parkelerde meşe, gürgen, gül ağacı gibi türler klasik tarza göre dekore edilmek istene salonlara çok yakışmaktadır. Masif parkeye alternatif olarak laminant parkeler üretilmektedir. Son dönemlerde kullanımı oldukça yaygın olan laminant parkeler birkaç ahşap tabakanın üzerine kaliteli bir ağaç kullanılarak kaplama yapılması suretiyle oldukça dayanıklı ve şık zemin kaplama malzemesi üretiliyor. Bu parkede en fazla dikkat edilmesi gereken konu ise kaplama kalınlığıdır.

Bu kalınlığın 2 mm olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Ev dekorasyonunda kolay kullanım olanağı sunan ve son yılların en çok tercih edilen zemin kaplama türü laminant parke olmuştur. 1950’li yıllarda üretilmeye başlayan laminant parkeler gün geçtikçe daha şık ve modern çizgilerle tasarlanmaktadır. Fiyatının diğer zemin kaplama malzemelerine oranla uygun olması ve kolay uygulanabilirliği sayesinde insanlar yaşam alanlarında bu parke çeşidini tercih etmektedirler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir