blog

Ev Dekorasyonda Parkenin Önemi

Parke seçimi ev dekorasyonunda çok önemli bir etkiye sahiptir. İç mekânlarda parke yapılacak dekorasyona göre farklılık göstermektedir. Klasik çizgilerle dizayn edilecek bir ortamda daha çok koyu renkler tercih edilmelidir. Eğer modern bir çizgiye göre dekor edilecekse açık renkler daha uygun olacaktır. İç mekânların vazgeçilmezleri olan parkeleri çok farklı renk ve modelde birbirinden güzel seçenek ve kalitede bulabilmeniz mümkündür.

Parke seçimi yaparken öncelikli olarak dekorasyonu yapılması düşünülen alandaki mobilyalar ile olan uyumunu göz ardı etmemek gerekir. Renk ve desen olarak ahengi yakalayabilmek için koyu renk mobilyaları kullanacağımız bir ortamda açık renk parke daha uygun olacaktır. Çünkü koyu renklerle koyu renk bir parke seçtiğimizde ortama karamsarlık katan bir hava vermiş oluruz. Renklerin ruh haline olan etkisini düşündüğümüzde renk seçiminin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Parke koyu renk olarak tercih edilecekse tavan ve duvar rengi açık renklerden oluşmalıdır. Böylelikle ortam daha aydınlık ve iç açıcı olacaktır.

Ahşap mobilyaların kullanıldığı bir alanda ahşap parke seçimi yanlış bir tercih olacaktır. Çünkü bu şekilde estetik açıdan bir bütünlük sağlanmayıp ortama boğucu bir görünüm kazandırmış olursunuz. Ahşap mobilyalara uygun olarak desenli parkeler tercih edildiği takdirde ahenk sağlanmış olunacaktır. Mekanın bütünlüğüne direk etki eden parke seçimi çok önemlidir. Bu anlamda tercih yaparken tavan rengi, duvar rengi ve ortamda kullanılacak olan bütün mobilyaların rengi uyum içerisinde olmak zorundadır. Ancak bu şekilde estetik açıdan bütünlük sağlanmış olacaktır.

Ev Dekorasyonda Parkenin Önemi

Ev Dekorasyonda Parkenin Önemi

İlginizi Çekebilir: Daire Dekorasyonu

Parke çeşitleri oldukça geniş bir alan kaplamaktadır. Masif parkeler, üzerinde yaşayan insan olmayınca genleşen ürünlerdir. Parke seçimi yapılırken masif parkenin genleşme özelliği göz ardı edilmemelidir. Duvarlarla arasında bu genleşme farkı için pay bırakılmalıdır. Laminant parkeler ise genleşme yapmayan parke türüdür.

Ev Dekorasyonda Parkenin Önemi

Ev Dekorasyonda Parkenin Önemi

Fabrikalarda parke üzerine çeşitli renk ve desenler tasarlanarak üretilirler. En sık tercih edilen ve şık dekorasyon imkânı sunan laminant parkeler tercihler arasında ilk sırada yer alır. Fabrikalarda preslenerek ahşap görüntüsü de verilen laminant parkeler yaşam alanlarında şıklık ve estetiği bir arada yakalayabilme imkânı vermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir