Genel

En Şık Ofis Tasarımları- Fikirleri  

En Şık Ofis Tasarımları – Fikirleri  

Yaratıcılık, verimlilik, üretkenlik… Hepimizin hayalini kurduğumuz kelimelerdir.

Çalışma ve kişisel yaşamımızı birleştirmenin mümkün olan en iyi yolunu, aynı zamanda her alana doğru zamanı ayırmayı istiyoruz.  Bunun için verimli, üretken, yaratıcı ve çok çalışkan olmamız gerekiyor.

50 yıl önce uzaktan çalışma hakkında konuşmak imkansız görünüyordu. Bugün yüzbinlerce uzaktan çalışanı istihdam eden firmalar söz konusu. Evden çalışmak, ortak çalışmak veya bir ofisten çalışmak, kısacası kendimizi iyi hissettiğimiz sürece yer daha az önemli. 

Çok yönlülük ve proaktivite gerektiren iş faaliyetleri için kapalı bir fiziksel alandan daha fazlası, iş istasyonlarının aynı olduğudur. Esnekliğe ve rahatlığa ihtiyacımız var, ancak hedeflere ulaşmak için her zaman çok titiz davranıyoruz.  

Mutfak, ortak çalışma alanı için temeldir. En yeni fikirler orada ortaya çıkar. Çünkü personelin kendisini en rahat hissettiği yer orasıdır. Bunun için yeni bir ofis tasarımına başlanmak isteniyorsa, mutfağı yeniden ele almakla başlamak doğru olacaktır.

Yönetsel bir rol içindeyseniz, kanatlarınızın altındaki insanların iyiliği için ne kadar düşünce ve dikkate alınması gerektiğini bilmelisiniz. Başarılı bir işin istatistiklerine kapılıp, işi sizin için yaptıranların düşüncelerinin ve duygularının olduğunu unutmamalısınız.

Peki, her zaman mutlu ve verimli bir işgücüne sahip olmanızı sağlamak için ne yapabilirsiniz?

Ofis alanı şirket kültürünü şekillendirir. Bir markanın tanımlanmasına ve nihayetinde şirketin vizyonuna, güdüsüne ve başarısına yardımcı olur. Ofis tasarımı ‘herkese uyan tek beden’ yaklaşımı olmamalıdır. Bir şirketin özel gereksinimlerine ve hedeflerine göre uyarlanmalıdır.

Ofisinizin boyutu, konumu, tasarımı, otoparkı, özellikleri ve tesisleri veya düzeni açısından ‘doğru kutuları işaretlemediğini’ düşünüyorsanız, şimdi ideal ofis alanını bulmak için yeni binalara ve konumlara bakmanın zamanı gelmiş olabilir.  

ilginizi çekebilir :  Küçük Ofis Dekorasyonları Nasıl Olmalı?

Yeni Çalışma Alanları

İdeal ofis alanını ararken, kuruluşlar alanı nasıl kullanacaklarını ve bireysel ihtiyaçları için işe yarayıp yaramayacağını düşünmelidir. Bu ‘alan yönetimi’ çerçevesi içinde, ister bir ofisin taşınmasını üstleniyor olun, ister mevcut bir ofisiniz yeniden düzenlenmiş olsun, çok sayıda değerlendirme yapılması gerekir.

Uzmanlar, rahat bir çalışma ortamının yanı sıra güvenli ve emniyetli bir çalışma alanına sahip olmanın önemine dikkat çekiyor.  

İç Mekan Nasıl Olmalı?

Bir ofis düzeni içinde, iletişim akışları, mahremiyet ihtiyacı, işbirliği ve güvenlik ihtiyacı dahil olmak üzere çalışanların tüm konforları dikkate alınmalıdır.

Aydınlatma

Aydınlatma, herhangi bir çalışma alanı için hayati bir unsurdur ve ideal bir ofis bol miktarda doğal gün ışığı ile aydınlatılmalıdır. Araştırmalar, görev alanlarında bol miktarda doğal gün ışığına sahip olmanın, çalışanların görevlerini daha doğru ve verimli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağladığını göstermiştir. Bol miktarda doğal ışık alan ortamlarda çalışmak, çalışanların refahı ve sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Doğal ışık uykuyu ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.

Teknik Altyapı

İdeal ofis alanını ararken, teknoloji altyapısı birincil husus olmalıdır. Modern kuruluşlar, işin olabildiğince verimli ve üretken bir şekilde yürütülmesini sağlamak için yüksek hızlı internet ve diğer iletişimlere ihtiyaç duyar. Çalışanlarınıza bunu sunduğunuzda daha mutlu olmalarını sağlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir