blog

Duvarlarda Oluşan Lekeleri Çıkarma Teknikleri

Özellikle çocuklu ailelerde duvarları temiz tutmak adeta imkânsız. Boyanın leke tutmaması bu sorunun önüne geçmeye çoğu zaman yetmemektedir. Ne kadar kaliteli ve leke tutmayan boya kullanılsa da bazı kazalar sonucu duvarlarınızda lekeler oluşmaktadır. Bu sorunun önüne geçmek için ilk yapılması gereken leke tutmayan silikonlu ve su bazlı iç cephe boyalarının kullanılması gerekmektedir.

Özellikle çocuklu ailelerde duvarda oluşan kalem lekeleri en sık karşılaşılan lekeler arasında gelmektedir. Her leke temizlenmek için ayrı bir yöntem gerekmektedir.

Duvarlarda Oluşan Lekeleri Çıkarma Teknikleri

Duvarlarda Oluşan Lekeleri Çıkarma Teknikleri

Duvarda oluşan lekeleri çıkarmanın en basit ve kolay yolu sıcak su ve bez yardımıyla silmektir. Tükenmez kalemle çizilen duvarlardaki lekeleri çıkarmak diğer lekeleri çıkarmaktan daha fazla zaman gerektirmektedir. Duvarda oluşan tükenmez kalem lekeleri için öncelikle leke çıkarıcı deterjan kullanılmalıdır. Arap sabunu ve krem deterjanlar bu lekelerden kolayca kurtulmanıza yardımcı olacaktır.  Eğer duvardaki tükenmez kalem lekesi bu şekilde çıkmıyorsa alkollü kolonya veya pamuk üzerine damlatılan alkol kesinlikle tükenmez kalem lekesini duvarınızdan kolay bir şekilde çıkaracaktır.

Duvarlarda Oluşan Lekeleri Çıkarma Teknikleri

Duvarlarda Oluşan Lekeleri Çıkarma Teknikleri

İlginizi Çekebilir: Ev Dekorasyonu

Özellikle mutfak duvarlarında daha sık görülen yağ lekeleri hoş olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Yağ lekeleri oluştuğu anda yani duvarınızda kalıp halini almadan temizlendiği takdirde lekenin daha çabuk çıkması sağlanacaktır. Yağ lekelerinin üzerine tuz ve limon kullanarak krem haline gelen karışım sürülerek duvarınızı yağ lekesinden kolayca arındırabilirsiniz.

Duvarlarda Oluşan Lekeleri Çıkarma Teknikleri

Duvarlarda Oluşan Lekeleri Çıkarma Teknikleri

Duvarlarda oluşan ve sıklıkla karşılaşılan bir leke türü de küf ve mantarlardır. Genellikle nemli ve rutubetli evlerde yaşayan insanların duvarlarında oluşan küf lekeleri oldukça can sıkan bir durumdur. Küf ve mantarların oluşumu sonunda duvarımızı yeniden boyamak yerine bu nemden ve rutubetten olumsuz olarak etkilenen duvarımızı temizlemek ekonomik olarak da bize yarar sağlayacaktır. Duvarlarımızda oluşan küf lekelerini yok etmenin en kolay yolu bir miktar suya sirke karıştırarak yumuşak bir bez yardımıyla oluşan küf lekeleri silinir. Küf lekelerinde sirke kullanımı en etkili çözümdür.

Duvarınızda oluşan tükenmez kalem, yağ ve küf lekeleri sürekli sizi rahatsız eden bir görüntüdür. Saydığımız duvar temizleme yöntemlerini uygulayarak bu lekelerden kurtulabileceğiniz gibi yaşam alanlarınızın daha ferah görünmesini sağlayacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir