blog

Dekorasyonda Renk ve Işık Seçimi

Ev dekorasyonunda renk seçimi yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli hususların olduğunu unutmamak gerekiyor. Çünkü eviniz için seçtiğiniz rengin tonu ne olursa olsun mekanınızın aydınlatması rengin tonlarını da farklılaştıracaktır. Bir ışığın nerede olursa olsun rengin üzerindeki etkisi çok büyüktür. Hatta şöyle örnek verelim büyük mobilya mağazalarında renkli mobilyaların kombinlemesi sırasında arka planda ışıktan kaynaklanılmaktadır.  Piyasada dekorasyonda kullanılan farklı aydınlatma modelleri vardır ve bunlar renklerle birlikte harmanlanması gerekir. Bazı insanlar beğendikleri mobilyaları almış olsalar bile evlerine kurduklarında doğru aydınlatma seçimi yapmadıklarından dolayı mobilya bir türlü içlerine sinmeyecektir. Mağazada gördüğünüz o ışıl ışıl parlayan mobilyalar evinize getirdiğinizde beklediğiniz etkiyi yaratmayacaktır.

Renk Seçimi ve Püf Noktaları

Dekorasyonda Renk ve Işık Seçimi

Ev dekorasyonunda renk seçimini yaparken yalnız sevdiğiniz renklere odaklanmamanız gerekiyor. Bunun için renk uyumuna dikkat çekmeye çalışalım istedik. Sitemiz içerisinde Gri, sarı, yeşil, pembe, kahverengi, krem, bej rengi gibi birçok rengin koltuktan, perdeye ve halıya kadar hangi renkler ile uyumlu olduğu ve bunların dekorasyondaki etkisinden sıkça bahsettik. Aşağıda aslında fikir vermesi açısından tek bir renk olan gri koltuk takımınız için neler yapabilirsiniz bunu açıklayalım istedik.

Gri Koltuk

Dekorasyonda Renk ve Işık Seçimi

Gri koltuğunuz varsa o zaman berjer kullanmalı mıyım? sorusunu da ister istemez soracaksınız. Çünkü salon takımlarında genelde berjer seçimi de yapılmaktadır. Hemen belirtelim gri koltuklar için berjer seçiminde Sarı, Siyah-Beyaz Geometrik Desenli modeller daha uygun olacaktır.

Gri Koltuk ve Yastık Renkleri

Dekorasyonda Renk ve Işık Seçimi

Griden başladık çünkü bu renk son zamanlarda dekorasyonda çok fazla ilgi görüyor. gri koltuklarınız için yastık seçiminde açık renkleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede evinize farklı bir hava katmış olursunuz. Örneğin sarı yastıklar çok şık duracaktır.

 Dekorasyonda Işık Rengi Nasıl Etkiler?

Aydınlatmanın dekorasyonda çok çok önemli olması nedeni ile sitemizde başlı başına bir kategoriyi aydınlatmaya verdik. Çünkü dekorasyonu bir bütün olarak ele aldığımızda aydınlatma veya ışık her ne kadar ana faktör gibi görünmese de, dekorasyonun en büyük tamamlayıcılarından ve figüranlarından biridir. Dekorasyonun kalitesini artırmak istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka ışığı doğru kullanmalı ve abajur, avize, lambader gibi aydınlatma tercihlerinizi doğru bir şekilde yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir