blog

Dekorasyonda Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Bir mekan içerisinde renkler insanın ruh halini yansıtan ve mekanın algılanma şeklini değiştiren en önemli faktörlerden biridir. Bunun içinde evinizi dekore ederken ne kadar özgün bir şekilde hareket ederseniz o kadar başarılı bir şekilde dekore etmiş olursunuz. Dekorasyonda renk uyumu ise mekanın dekorunu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken husus. Bunun için aşağıdaki önerilerimizi dikkatlice okumanızı da tavsiye ediyoruz.

Renklerin Anlamları

Dekorasyonda Renk Seçimi Nasıl Olmalı

Eviniz ya da ofisiniz için bir renk seçecekseniz öncelikli olarak her rengin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun içinde çeşitli kaynakları kullanabilirsiniz. Ev dekorasyonunda kullanılan renkler genel anlamda 7 tanedir. Mavi, sarı, kırmızı, mor, yeşil, lacivert ve turuncu. Bu renklerde kendi içerisinde ikiye ayrılırlar bunlar ana renkler ve ara renkler şeklinde tanımlanır. Ana renkler sarı, mavi ve kırmızıdır. Ara renkler ise bu renklerin karışımı sonrasında ortaya çıkarlar. Beyaz ve siyah için söylenecek ise güneş ışığının yansıması şeklinde ortaya çıkarlar. Sarı renk mekan içerisinde sıcaklığı temsil ederken kırmızı ve turuncu ise enerjiyi ve canlılığı temsil eder. Mavi renk ve onun tonları ise kişinin üzerinde sakinlik yaratan bir etkisi vardır.

Parlak Renkler

Dekorasyonda Renk Seçimi Nasıl Olmalı

Evinizde parlak bir renk kullanacaksanız öncelikli olarak mekanın boyutuna dikkat etmeniz gerekiyor. O mekanı ne amaçla kullanacağınız ise burada belirleyici bir faktör. Mekan içerisine giren ışık ve onun yansıması da önemli çünkü küçük bir mekanı boyayacaksanız o zaman koyu renkler kesinlikle kullanmamanız gerekir. Çünkü koyu bir renk mekanı daha da daraltacaktır.

Açık veya Koyu Renkler

Dekorasyonda Renk Seçimi Nasıl Olmalı

Koyu renk evi küçük gösterirken tam tersine açık renkler daha büyük gösterecektir. Özellikle salon gibi büyük olan mekanda her iki rengin kullanılması da normaldir. Örneğin duvarınıza sabitlediğiniz televizyonunuzun arkası farklı bir renk diğer duvarlar farklı bir renk olabilir. Televizyon arkasını koyu bir renge boyadığınızda ortamın havasını da değiştirmiş olursunuz ve bu aynı zamanda televizyon izlerken gözlerinizin de yorulmamasını sağlayacaktır.

Farklı Renkler Kullanmak

Mekan içinde fark yaratmaktan yanaysanız o zaman sütunlar yani kolonlar farklı bir renkte olurken duvarlar farklı olabilir. Ancak yine de belirttiğimiz gibi küçük mekanlarda bunu pek tavsiye etmeyiz.

Kontrast Renk Tercihi

Sıra dışılığı seviyorsanız o zaman kontrast renkler kullanarak heyecan verici ortamlar oluşturabilirsiniz. Kontrast renkler insanın içerisindeki enerjiyi harekete geçirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir