blog

Dekorasyonda Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Zemin kaplamalarında kullandığımız ve ev dekorasyonunda önemli bir etkiye sahip olan halılarımızı seçerken göz önünde bulundurmamız gereken önemli faktörler bulunmaktadır. Bunlardan  en önemlisi halımızı hangi alanda ve ne süre ile kullanmak istediğimizdir.

Halının kullanım alanını ele alacak olursak salonda mı yoksa daha sık kullandığımız bir alan olan koridorda mı güneş ışınlarına direk maruz kalan bir oda da mı kullanacağımız renk desen ve kalite olarak seçim yapabilmemiz de ölçü olarak kullanılabilir. Rengin kullanılacak olan alana olan uyumu çok önemlidir.

Dekorasyonda Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Dekorasyonda Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Koyu renk mobilyaların hakim olduğu bir odada halıyı da koyu renk seçtiğimiz takdirde ortamı boğmuş oluruz. Bunun yerine daha canlı bir halı seçerek uyum sağlanabilir. Güneş ışınlarını sıkça alan bir odada koyu renkli bir halı kullanmak uygun olmayacaktır. Bunun yerine daha açık renkli ve güneş ışınlarından solmayacak ya da daha az etkilenecek halılar tercih edilmelidir. Salon ve koridorlar da daha kaliteli halılar tercih edilmelidir. Çünkü salon sıklıkla misafirlerin ağırlandığı evin en özel bölümü olarak adlandırılır. Bu nedenle daha kaliteli ve gösterişli halıların tercih edilmesi yararlı olacaktır. Yine koridorlarda da kaliteli halı seçilmesinin sebebi çok ayak basılan yer olarak bilinen koridorlarda kaliteli bir halı tercih edersek daha uzun sürede yıpranacaktır.

Dekorasyonda Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Dekorasyonda Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Ev Dekorasyonu ve Estetik

Büyük mekanlar da küçük halı kullanmak estetik ve görünüm açısından hoş olmayacağı için geniş mekanlarda büyük halıların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Yine küçük ve dar alanlarda geniş halı kullanımı da göze batacaktır. Böylelikle hem mobilyaların altına halıları gömmüş olacak hem de ortamdaki estetiği ortadan kaldırmış oluruz.  Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da halının şeklinin odanın şekline uyum sağlamasıdır. Örneğin köşeli bir alanda büyük ve dairesel yapıda bir halı tercih edildiği takdirde uyum sağlanmış olacak aynı zamanda göze batan sivriliğin törpülenmesi sağlanmış olacaktır. Bu özelliklerin hepsi ahengin bir parçasıdır.

Dekorasyonda Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Dekorasyonda Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Uç iç mimarlık ev dekorasyonunda halı seçerken size yardım edebilecek seçkin firmalardan biridir. Müşterilerinin zevk ve tercihlerini, önceliklerini ve yaşam kalitelerini göz önünde bulundurarak en güzel hizmeti sunan uç iç mimarlık size bu konuda konforu yaşatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir