blog

Çocuk Odası Dekorasyonu

Hayal gücünüz ne kadar çok güçlü ise çocuk odası dekorasyonunda o kadar farklı tasarım ortaya koyarsınız. Çocukların renkli dünyalarına açılan kapıda hayal gücünün sınırı yoktur. bu nedenle çocuk odası dekore edilirken istediğiniz kadar cesur, kahraman, yürekli, sofistike ve eğlenceli olabilirsiniz. Hayal dünyaları çok geniş olan çocukların odalarında huzur dolu vakit geçirmeleri ve sağlıklı kişilik kazanmaları için çocuğun odasında yapılan dekorasyon büyük önem taşımaktadır.

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Bu nedenle çocuğumuzun zevk, tercihleri ve kişiliği göz önünde bulundurularak odanın duvar rengi, kullanılacak mobilyalar, perde ve odada kullanılacak olan bütün aksesuarlar özenle seçilmelidir.  Bir biri ile ahenk içinde olacak şekilde tasarlanmalıdır. Klasik, modern ve İskandinav tarzda dekorasyonu yapılacak olan çocuk odalarının çocuğunuzun kişiliğine göre tasarlanması için bu alanda uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ev Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonunda Duvar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Genellikle kız çocuk odalarının duvar rengi pembe ve erkek çocuklarının odalarının duvar rengi de mavi olmaktaydı. Son dönemlerde ise bu anlayış yerini daha farklı renklere bıraktı. Kız çocuk odalarında desenli duvar kâğıtları ve daha açık renkler kullanılırken erkek çocukların odasının duvar renginde kırmızı, yeşil gibi tonlara yer verilmiştir. Duvar kâğıdının rengini belirlerken bize yol gösteren ilk madde çocuğumuzun sevdiği renkler olmasıdır. Fakat bunun yanında odanın ne kadar alana sahip olduğu da renk belirleme konusunda bize fikir veren unsurlar arasında yer almaktadır. Dar alana sahip olan bir çocuk odasında tercih edilecek olan tonlar açık renkler olmalıdır. Daha geniş alana sahip olan odalarda renk seçeneği daha geniştir. Hatta duvarın birisi yazı yazmayı seven çocuklarda kara tahta konulabilir. Geniş odaların duvar kâğıtlarında hayal gücünüzü istediğiniz kadar zorlayabilirsiniz.

Çocuk odasının dekorasyona çocuk sayısının etkisi

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk odalarının dekorasyonu yapılırken çocuk sayısı ve çocukların cinsiyetleri de büyük önem taşımaktadır. Eğer çocuklarınız için ayrı oda bulunmuyorsa aynı oda içerisinde sürgü kapı kullanarak ayrılabilir. Böylelikle kendilerine özel yaşam alanı oluşturulduğu gibi mahremiyet değerleri de korunmuş olur. Odayı bu şekilde ayırarak çocuklarınızın zevk ve tercihlerini ayrı ayrı yansıtan bölümler oluşturulur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir