Genel

Bütçe Dostu Konteyner Evler Nasıl Yapılır?

Bütçe Dostu Konteyner Evler Nasıl Yapılır?

Konteyner evler, son yıllarda oldukça ilgi çeken yaşam alanı seçenekleri arasında karşımıza çıkmakta. Sipariş üzerine üretilmekte olan ve siparişe göre ölçülendirilmiş modüler yapı elemanları bir araya getirilerek yapılmakta olduğu bilinen konteyner sistemler, özellikle yaratıcı mimari tasarımlar ile birleştiğinde göz alıcı yaşam alanlarına dönüşebiliyor. Konteyner evler söz konusu olduğunda her ne kadar pek çok kişinin aklına basit dikdörtgen yapıdaki yapılar geliyor olsa da günümüzde hayalleri süslediği bilinen konteyner ev projeleri ile de karşılaşmak mümkün.

Konteyner Evler Nasıl Yapılmaktadır?

Beton yapıların aksine hesaplı ve hızlı çözümler sunan konteyner evler özel olarak üretilmiş modüler yapı elemanlarının profesyonel bir şekilde birleştirilmesi ile tamamlanıyor. Normal bir yapı inşa ettirmekten çok daha hesaplı olmasının yanı sıra daha çevreci yapısı ile de konteyner evler tercih edilebilir. Aynı zamanda bu evler yapı olarak değiştirebilir ve esnek olarak karşımıza çıkıyor. Bu evler çoğunlukla nakliye konteynerlarının tekrar kullanıma kazandırılarak bir yaşam alanı haline getirilmesi ile hayata geçer. Elbette bir konteyner ev yapılırken bu malzemenin olduğu gibi hiç ellenmeden sunulması söz konusu değil. Gerçek bir ev konforu sağlanabilmesi için malzeme üzerinde izolasyon gibi çeşitli eklemeler yapılabilir. Bunun yanı sıra konteyner evler yapılırken çeşitli tesisat sistemleri de öncesinde hesaplanıyor. Aynı zamanda arsa planı da bu evlerin hayata geçirilebilmesi için önemli olan incelemeler arasında.

ilginizi çekebilir : Ev, Daire Tasarımı, Tasarım Uygulama Nasıl Olmalı 

Konteyner Ev Yaptırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konteyner sistemler her ne kadar ekonomik ve hızlı bir inşa sürecine sahip olması nedeniyle ilgi çekiyor olsa da bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da mevcut.

  • Öncelikle bu hazır yaşam alanı sistemlerinin düz bir zemine oturtulması şart. Aksi takdirde yapıdaki kapı ve pencerelerin kullanımının yanı sıra çeşitli problemler ile karşılaşabilmeniz mümkün.
  • Bunun yanı sıra konteyner ev projelerinin hayata geçirilmesi için ilgili yerlerden izin alınmış olması da önem taşıyor. Yapılaşma izninin olmadığı yerlerde de konteyner evler yapılabilmesi mümkün.
  • Konteyner ev yapımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise projeye kesinlikle sadık kalınması olarak karşımıza çıkıyor. Konteyner ev yapımı için hazırlanmış projede değişiklik talep etmek sürecin uzamasına sebep olabiliyor. Bu nedenle tasarımı dikkatlice inceleyerek onaylamanızda fayda var.
  • Konteyner ev yapımı konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise alacağınız konteyneri görmeden karar vermemeniz. Zira fotoğraflar yanıltıcı olabiliyor.

ilginizi çekebilir : Villa Tasarımı Uygulaması Nasıl Olmalı?

Konteyner Ev Avantajları

Arazisi olanlar için harika bir alternatif olan konteyner sistemler son yıllarda oldukça tercih edilen ve ilgi çeken yapı seçenekleri arasında karşımıza çıkıyor. Merak edilmekte olan konteyner evlerden birine sahip olmanın pek çok avantajların da bahsedebilir.

  • En büyük avantajı betonarme yapılara kıyasla çok daha ekonomik ve hesaplı bir seçenek olması olarak karşımıza çıkıyor.
  • Bunun yanı sıra konteyner sistemler her zaman ekolojiktir. Konteyner evler yenilenebilir ve değiştirilebilirler. Bu sistemler çevreye herhangi bir zarar vermezler.
  • Bu evlerin inşa süreçleri oldukça hızlıdır. Fabrikalarda üretilen modüler yapı elemanları hızlı bir şekilde teslim edilebilir. Dolayısıyla herhangi bir vakit kaybı söz konusu olmaz.

ilginizi çekebilir : Mobilyada Kemik Rengini Kullanmak İçin 13 Neden ?

Hayalinizdeki yaşam alanını gerçeğe dönüştürmek için konteyner evler hem hızlı hem de ekonomik çözümler arasında sunulmaktadır. Uzman bir mimara danışarak harika tasarımlara sahip oldukça kullanışlı yaşam alanları hayata geçirilebiliyor. Ülkemizde henüz yeni yeni popüler olmuş olsa da konteyner evler konusunda oldukça uzman ve yaratıcı mimarlar bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir