29
Kas

Aydınlatmanın İç Mekan Üzerindeki Etkisi

Bir mekanın tasarımında en önemli bileşenlerin başında aydınlatmalar geliyor. Çünkü aydınlatma özel olarak düşünülürse o zaman istenilen etkiyi sağlayabilecektir. Aynı şekilde çok düşünülmeden tasarlanmış ola bir mekan içerisinde aydınlatma gerçektende mekanın kurtarıcısı olabilecektir. Peki, bir iç mekanı en iyi şekilde aydınlatabilmek için nelerin bilinmesi gerekiyor?

Aydınlatma Nedir?

Aydınlatma gündüz bir mekanın gün içerisinde almış olduğu doğal ışık, akşam saatlerinde ise yapay ışık demektir. Bizim için mekan içerisinde ışıkların kontrolünü sağlamak önemlidir. Yapay ve doğal aydınlatma kontrolü kapsamında ışığın gelişi, miktarı, yayılımı, rengi ve konumu her zaman önemlidir. Bunlar iyi düşünüldüğünde mekan içerisinde oluşturulması istenilen hava yaratılabilir. Mekan içerisinde öncelik her zaman doğal aydınlatmadan yana olmalıdır. Çünkü bu hem sağlık için faydalı hem de ekonomik bir çözüm olacaktır.  Aydınlatma mekan içerisindeki havayı ve algıyı doğrudan etkileyecektir. Özellikle de konumlandırma ve aydınlatmanın kaynağı mekanın tasarımında önemli bir parça olarak tercih renk skalası iyi düşünülmelidir. Aydınlatma doğru yapıldığı zaman mekan içerisindeki mobilyayı da doğrudan etkileyecektir.   Aydınlatma ile iç mekanı oluşturan diğer öğelerin doğru ilişkisi kurularak daha fonksiyonel ve etkileyici bir tasarıma ulaşılabilir. Aydınlatmanın mekan içindeki öneminin farkını anlayabilmek için önce aydınlatma ve tasarım prensipleri arasındaki bağlantıyı doğru kurabilmek gerekir.

İlginizi Çekebilir : Ev Dekorasyon İç Mimar 

Aydınlatmada Renk Seçimi

Aydınlatma ile renk arasında bağlantı çok önemlidir.  Gün ışığında, etrafımızdaki renkleri 100% olarak algıladığımızı kabul ettiğimizde, yapay ışığın renkler üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda farklı aynı rengin farklı algılara yol açtığı gözlenmiştir. Bu durum bize kısaca o ışık kaynağının CRI değerini vermektedir. Bir ışık CRI değeri ne kadar yüksekse bu ışık rengin en gerçek ve en doğal tonuyla algılanmasını sağlar. Bu sebeple CRI oranı en az 80% olan aydınlatmaları tercih etmeliyiz. Ticari hedefi olan iç mekanlarda yanılgıyı en aza indirmek için bu oran en az 90% olmalıdır.

Aydınlatmanın Yönü

Aydınlatmanın mekan içerisindeki yönü de önemli bir konudur. Aydınlatma elemanları mekan içerisinde genel ya da bölgesel olarak kullanılabilir. Örneğin sıva üzeri spotlar kullanılıyorsa bunların yönlerinin değiştirilmesi kendi aksı üzerinde hareket edilebilirliği bölgesel aydınlatmada önemlidir. Ancak tavan içerisine uygulanmış olan gizli aydınlatmalar genel aydınlatma için oldukça başarılı bir tercih olacaktır.

Fonksiyon

Aydınlatmaların mekan içerisindeki fonksiyonu çok önemlidir. Aydınlatma mekan içerisinde mutlaka bir amaç için yer alması gerekiyor. Eğer ki sizin belli bir amacınız yoksa o zaman aydınlatma elemanlarınızın da elektrik tüketen bir aksesuardan farkı asla olmayacaktır. Avizeler yalnızca görsellik olsun diye bir mekanın ortasına yerleştirilemezler bir avizenin aydınlatması mekan içerisinde genel bir dağılıma sahip olması gerekiyor.  Avizelerin merkezde olmasının nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.

Aydınlatılacak Alan

Aydınlatma ister doğal olsun ister yapay iç mekanın algılanışına büyük etki edecektir. Karanlık olan bir iç mekan doğal aydınlatma tonlarına en yakın renklerde aydınlatılması gerekir. Çünkü doğal aydınlatmaların erişemediği mekanlarda yapay aydınlatmaların rolleri daha da büyük olacaktır. Eğer ki mekanı doğru bir şekilde aydınlatamazsanız o zaman sıkışıklık hissiyatı verirsiniz.

Genel aydınlatmalar ambiyans olarak da tarif edilmektedir. İç mekan bütün olarak ele alınması gerekir. Doğru iç mekan tasarımı doğru bir aydınlatma sayesinde birbirini tamamlarken aynı zamanda tavan, duvar ve zemin gibi ayrıntılar iç mekan tasarımının da kendisini göstermesini sağlayacaktır. Uç İç Mimarlık olarak biz tasarımını yaptığımız her mekanda doğru aydınlatmalar kullanarak mekanın en güzel şekilde görünmesini sağlarız.