blog

Avrupa’da Lüks Cafe Tasarımları

Son zamanlarda cafe tasarımlarında dikkatleri çeken çok farklı tarz yer alıyor. Eğer bir cafe işletiyorsanız ve cafenize farklı bir atmosfer kazandırmak istiyorsanız Fransız ve İtalyan cafe tasarımlarına ne dersiniz. Atmosferi ile sizleri ve müşterilerinizi Paris e götürecek ve eşsiz bir huzur yaşatacak olan cafeye sahip olmak istemez misiniz? Cafe tasarımında kullanacağınız ahşap masalar, tolix sandalyeler ve cafenizin duvarında tarzınızı ve sizi yansıtan posterler ile mekâna hoş bir görünüm kazandırmış olacaksınız.

Şık ve Modern Cafe Tasarımları

Gelen müşterilerinize keyifli bir dinlenme ve huzurlu bir sohbet mekânı oluşturacağınız tasarımı oluşturabilmek için benzerlerinizden farklı bir şeyler yapmanız gerekiyor. Örneğin cafenizin uygun olan bir köşesinde lambader, cam kenarına konumlandırılmış şık saksılar ve mekâna canlılık katan çiçekler ile uyumlu çiçekli kumaştan tasarlanmış hoş sandalyeler ile dekore edeceğiniz bir mekân hayal edin.

Cafenizin dekorasyonunu istediğiniz standartlarda yapabilmek için ilk olarak nasıl bir cafe dekore etmek istediğinizin kararını vermeniz gerekiyor. Önceden kafanızda oluşan bir dekorasyon modeli yok ise birbirinden farklı cafe dekorasyonlarını inceleyip sizi en güzel şekilde yansıtan ve zevkinize uygun olan tasarımı seçmekle işe başlayabilirsiniz. Örneğin daha çok gençlere hitap eden bir cafe dekore etmek istiyorsanız metal ve ahşaba bir arada yer verebilirsiniz. Ayrıca soğuk dekorasyon tarzını yumuşatan canlı renklere yer vererek cafenize hareketlilik kazandırabilirsiniz. Bunun yanında cafenizin dekorasyonunda kullanacağınız aydınlatma unsurunu yukarıdan sarkan lambaları tercih ederek oluşturabilirsiniz.

Cafe dekorasyonunda belirleyici rolü olan bir diğer unsur olarak karşımıza cafenin bulunduğu bölgenin iklim özellikleri çıkıyor. Örneğin Akdeniz veya Ege bölgesinde cafe işletiyorsanız dekorasyonda seçeceğiniz unsurlar değişiklik gösterecektir. Yazlık cafelerde modern ve şık bir görünüm yakalamak için dekorasyonda kullanılan unsurlar insanların bu mekândan beklentilerini karşılayabilmeli. Bu tür cafelerde ahşap sandalye ve masalar ile yeşil renk minderler tercih edilerek uyum yakalanabilir.

Çok farklı ve sıra dışı cafe tasarımına bir örnek de nostaljik detaylara yer verilerek dekorasyonu yapılan bir cafeyi verebiliriz. Dekorasyonda tercih edilen kumaş kadife olup duvarda nostalji objeler yer verilerek sıra dışı cafe tasarımı oluşturulabilir. Ya da hayalinizde son dönemlerde popüler olan kitap cafe işletmek varsa daha farklı bir dekorasyon oluşturarak dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Örneğin tavandan sarkan kitap figürleri kullanarak sıra dışı bir tasarım oluşturabilirsiniz. Bunun yanında kitap ve kültür kokan diğer dekoratif objelere yer vererek amacınıza uygun bir tasarım gerçekleştirebilirsiniz.

Cafenizin dekorasyonunu yaparken geometrik desenlere yer vererek hoş bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Benzerlerinizden farklı ve sıra dışı bir cafe tasarımı oluşturmak istiyorsanız cafenizde sandalye yerine uzun banklara yer verebilirsiniz. Cafenizde hakim olmasını istediğiniz tarz Country ise cafenizin dekorasyonunda pastel renklere yer vermelisiniz. Ayrıca tercih edeceğiniz sandalye modeli tonet sandalye olmalı. Böylece mekâna ferah ve şık bir görünüm kazandırmış olacaksınız.

Cafenizin dekorasyonunu yaparken sadece bir döneme ait unsurlara yer vererek pop art, retro unsurları ön plana çıkararak dikkat çekici bir tasarım oluşturabilirsiniz. Örneğin seksenli yıllara ait araba resimleri duvar dekorasyonunda kullanılabilir. Böylece alışılagelmiş tasarımların dışına çıkılarak hoş bir mekân tasarlanmış olacaktır. Ya da o dönemde kullanılan araç ve gereçler cafenin uygun bölümlerine yerleştirilerek sıra dışı bir görünüm elde edilebilir.

Şık ve modern görünüme sahip cafe tasarımı yapabilmek için cafe dekorasyonunda ayna, abajur ve berjer gibi unsurlara mutlaka yer vermeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir